Olaf Scholz német kancellár úgy döntött, hogy Leopard 2 harckocsikat küld Ukrajnának, és ezt más országoknak, például Lengyelországnak is lehetővé teszi
- jelentette kedden a Spiegel című magazin, amely úgy tudja, hogy ezzel párhuzamosan Amerika pedig Abramseket küld az ukránoknak.
A Spiegel értesülését a Reutersnek nyilatkozó források is megerősítették.
A döntés legalább egy század Leopard 2 A6-os harckocsira vonatkozik - írta a Spiegel.
Más szövetségesek, például Skandináviában, Németországgal együtt kívánják szállítani Leopard harckocsijaikat Kijevbe - jelentette a magazin.
Az értesülést egyelőre se a német kormány, sem a védelmi minisztérium nem kommentálta, illetve erősítette meg.
Ahogyan arról egy korábbi cikkünkben is írtunk, a Leopard 2-es széria a mai napig a világ egyik legjobb, ha nem *a* legjobb harckocsitípusa. Számos változata van, azonban jelenleg a legszélesebb körben a 2A4-es és 2A6-os variánsok állnak szolgálatban a világ különféle harckocsizó alakulataiban. Legmodernebb variánsát, a Leopard 2A7+-t még csak most rendszeresíti a világon elsőként Magyarország és Katar.
Racionálisan feltételezhető, hogy ha Kijev Leopard 2-eseket kap, elsősorban 2A4-eseket, kisebb eséllyel 2A6-osokat, illetve talán néhány 2A5-öst is küld nekik Lengyelország. Mindegyik Leopard 2-es fő fegyverét egy Rheinmetall Rh-120-as löveg alkotja, a korábbi típusoknál L/44-es, a 2A6-osnál és az ennél újabb változatoknál L/55-ös típusváltozat került a toronyba. Az Rh-120-ast tartják a NATO legjobb páncélátütő képességgel rendelkező harckocsiágyújának, a Leopard 2-esek mellett ezt a fegyvert használja az amerikai Abrams, és a Challenger 3-asokat is ezzel a löveggel erősítik majd meg. Az irányzó munkáját a régebbi járműveknél analóg, az újabbaknál digitális tűzvezető rendszer is segíti. Emellett a harckocsi kapott két 7,62 milliméteres géppuskát is.
Összességében elmondható: a Leopard 2-es egy nagyon jó harckocsi, de nagyon nem mindegy, melyik altípust kapják meg az ukránok (ha valóban megkapják), hiszen mind tűzerő, mind mobilitás, mind túlélőképesség tekintetében jelentős különbségek vannak a régebbi, pl. 2A4-es és az újabb, 2A6-os, 2A7-es variánsok közt.
Mindezek ellenére az orosz T-72-esekkel, BMP-kkel jó eséllyel a 2A4-es is fel tudja venni a harcot, hiszen a hidegháború során elsősorban ezek ellen a járművek ellen tervezték, ugyanakkor a modern, irányított páncéltörő fegyverekkel szembeni túlélőképessége kérdéses.
Címlapkép: Portfolio