Piotr Müller lengyel kormányszóvivő kijelentette: Putyint mint háborús bűnöst kell felelősségre vonni az Ukrajnában elkövetett atrocitások más felelőseivel együtt.
Ez az ICC fontos döntése, amely rávilágít az orosz erőszak-apparátus által elkövetett háborús bűnökre
- mondta a PAP lengyel hírügynökségnek nyilatkozva.
Jan Lipavsky cseh külügyminiszter a CTK hírügynökségnek nyilatkozva üdvözölte az elfogatóparancsot és azt, hogy az ilyen gyorsan megszületett. Szavai szerint Putyin felelős háborús bűnök és agresszió elkövetéséért. Petr Fiala cseh kormányfő Twitter-oldalán azt írta, az elfogatóparancs mutatja, hogy Oroszország milyen brutálisan és a nemzetközi renddel szembemenve lép fel Ukrajnában.
Tanja Fajon szlovén külügyminiszter Twitter-oldalán idézte fel, hogy Szlovénia egyike volt annak a 43 országnak, amely kezdeményezte az eljárást az orosz elnök ellen.
Mint azt a parlamentben tegnap már elmondtam, a bűntetőeljárás a helyes út
- írta.
James Cleverly brit külügyminiszter szintén mikroblogján üdvözölte az ICC döntését "az orosz rezsim élén állók, köztük Vlagyimir Putyin felelősségre vonása érdekében".
A francia külügyminisztérium Twitter-oldalán azt hangsúlyozta, hogy senki sem kerülheti el az igazságszolgáltatást.
Kaja Kallas észt miniszterelnök szintén a Twitteren azt írta, hogy az ICC "történelmi jelzést" küldött, miszerint az Ukrajna elleni "rémtettek" az orosz vezetés bűnös politikájára vezethetők vissza.
Stéphane Dujarric, az ENSZ-főtitkár szóvivője viszont úgy nyilatkozott, hogy Putyin nem vált nemkívánatos személlyé, s "António Guterres mindig mindenkivel beszélni fog, akivel szükséges". Hozzátette: az ICC a világszervezettől független törvényszék.
Dujarric mindazonáltal nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy veszélyben látja-e a diplomáciai erőfeszítéseket Putyinnak az ICC döntéséből fakadó korlátozott utazási szabadsága miatt. Így például kérdéses, hogy Putyin Genfbe utazhatna-e az ENSZ égisze alatt folytatandó esetleges béketárgyalásokra, tekintettel arra, hogy Svájc részese az ICC alapító okmányának, a Római Statútumnak.
Címlapkép: Getty Images