Már Oroszország szíriai intervenciója során is számos elemzés készült arról, hogy az orosz légierő nem rendelkezik elég levegő-föld irányított rakétával, ezért főként nem irányított, „buta” bombákra támaszkodik az orosz katonai repülés.
Az ukrajnai háború során csak megszaporodtak ezek az elemzések, számos nyugati think-tank konkrétan azzal magyarázta az orosz légierő alacsony aktivitását a háború során, hogy kevés a nagy hatótávolságú, irányított rakétájuk, a „buta” bombákkal pedig nem lehet hatékonyan dolgozni a modern harctéren.
Ukrajna ugyanis rengeteg légvédelmi fegyvert, főleg vállról indítható légvédelmi rakétavetőket (MANPADS) kapott; ezek az alacsonyan repülő repülőgépekre komoly fenyegetést jelentenek.
Nemrég előkerült egy videó Grajvoron térségéből, melyen az látható, hogy egy orosz Szu-34-es nem irányított bombákkal támadja az Oroszország területére betörő Szabad Oroszország Légió fegyvereseit. A felvételen jól látszik, hogy a gép nagyon alacsonyan repül, ilyen magasságból ugyanis szinte biztos találatot tud leadni a célterületre még egy „buta” bombával is. Végül amúgy nagyon úgy tűnik, hogy a repülőgép célt téveszt.
A pair of low flying Russian Su-34 jets attempted to bomb the Grayvoron border crossing in Oblast on May 22, but missed. #Belgorod
— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) May 25, 2023
Talált vagy sem, az orosz pilóta azért tudta ezt a manővert relatív biztonság mellett megcsinálni, mert olyan területen dolgozott, ahol biztosan alacsony a légvédelmi aktivitás. Ukrajna saját területéről ugyanez nem mondható el: egy ilyen manőverrel a pilóta extrém magas kockázatot vállalt volna, az értékes katonai repülőgépek elvesztése pedig a szankciós környezetben komoly érvágás lenne az orosz haderőnek.
Az ilyen és ehhez hasonló videók akár meg is magyarázhatják az orosz légierő alacsony aktivitását a háború során, hiszen olyan területen, ahol aktív az ellenséges légvédelem, nem tudnak ilyen támadásokat hatékonyan végezni anélkül, hogy kockára tennék a pilóták 20-40 millió dolláros katonai repülőgépeiket.
Aztán természetesen ott van az az érv is, hogy lehet, hogy a pilóta csak tartalékolni akarta a high-tech rakétáit és úgy gondolta, egy ilyen küldetés teljesítéséhez elég „buta” bombákat használni. Ugyanakkor, ha ez is a magyarázat, egy valódi, modern légierőben ez a dolog nem kellene, hogy dilemma legyen.