Pápua Új-Guinea a világ egyik legfiatalabb állama, mindössze 48 éve kiáltották ki függetlenségüket Ausztráliától. Bár a nyersanyag-lelőhelyeinek köszönhetően jelentős gazdasági potenciállal rendelkezik, a szigetcsoport egyelőre nem játszik túl fontos szerepet a világgazdasági folyamatokban. Annál fontosabb viszont a földrajzi elhelyezkedése, geostratégiai pozíciója. Az ország a Japántól Indonézián keresztül egészen Ausztráliáig húzódó szigetláncolat tagja.
Az Egyesült Államok figyelme már a 2010-es évektől kezdve mindinkább a csendes-óceáni térség felé fordult. Amerikai stratégák szerint a térség lesz az évszázad legfontosabb geopolitikai területe, a kelet-ázsiai térség országinak felemelkedésével a világgazdasági súlypontok is eltolódtak. A térség hagyományosan az Egyesült Államok befolyási övezetének része, viszont a kínai erősödéssel itt is vetélytársat kapott a Washington. A szigetcsoport fontos része a nemzetközi hajózási útvonalaknak, és az itteni bázisokról hatalmas terület ellenőrizhető.
Kína világban mindenfelé alkalmazott gazdasági nyomulás taktikáját használta, az elmaradott térségben a "jüandiplomáciájával" igyekezett minél nagyobb befolyásra szert tenni.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!