Az AMX-10RC egy meglehetősen furcsa jármű: kerekeken közlekedik, aránylag gyorsan mozog, és könnyen páncélozott, hasonlóan számos páncélozott szállító harcjárműhöz, ugyanakkor nem tud katonákat szállítani, fegyverzete pedig a megszokott gépágyú/nehézgéppuska helyett egy nagy kaliberű, 105 mm-es páncéltörő ágyú.
Akkor, amikor a Franciák a 80-as évek elején szolgálatba állították a járművet, a következő kép élt a fejükben: a páncélosok a Párizs érdekszférájába tartozó, elavult haderőkkel rendelkező afrikai országokban száguldozik fel-alá, felderíti a kellemetlenkedő ellenséges erőket, esetleg kilő néhány rozsdásodó T-55-ös harckocsit, majd gyorsan kereket old, és menekülés közben rádión közli az ellenség pozícióját a tüzérséggel, vagy a légierővel. Állóháborúról és lövészárokharcokról ekkor még szó sem volt.
Erre Kijev fájó módon jött rá: az ukrán offenzíva nyári megindulásakor egymás után érkeztek a videók az elhulló "kerekes tankokról", a kezelőszemélyzet véleménye pedig lesújtó volt: kerek perec kijelentették, hogy az AMX-10RC alkalmatlan a frontvonalon való használatra, a drónok korában felderítésre használhatatlan, ellenséges páncélozott járművekkel pedig nem találkozik, mivel már rohamozás közben kilövi az orosz tüzérség. Ukrán beszámolók szerint arra is volt példa, hogy egy repesz szakította át a jármű páncélzatát, a találattól berobbanó lőszer pedig az egész legénységgel végzett.
Az elmúlt időszakban éppen ezért látványosan vissza is esett a járművek használati aránya, egy nemrégiben megjelent videó alapján azonban Kijev rájött arra, hogy ha másra nem, hát tüzérségi támogatásra még úgy ahogy használható a francia bádogdoboz.
French-supplied AMX-10RC AFVs in Ukrainian service pic.twitter.com/KPFXWDa4ji
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) September 10, 2023
A járművön található 105 mm-es L/47-es löveg képes a hozzá gyártott repesz-romboló (francia megjelöléssel OE 105 F3) lőszerek kilövésére, melyek élőerő, és páncélozatlan célpontok, például lőszerlerakatok, teherautók, vagy vontatott lövegek ellen meglehetősen hatékony.
Bár az AMX-10RC nem rendelkezik az önjáró lövegek tűzerejével, pontosságával, vagy lőtávolságával, tüzelés után irdatlan sebességgel tud eliszkolni a válaszcsapás elől, ez pedig valamelyest javíthatja az eddig nem túl fényes túlélési statisztikákat.
Címlapkép: a francia első lovasezred AMX-10RC páncélozott harcjárműve. A címlapkép illusztráció, forrása: Wikimedia Commons