Szaúd-Arábia és Kína egyre mélyebb kapcsolatokat alakít ki egymással. Mohamed bin Szalmán, Szaúd-Arábia trónörököse korábban célul tűzte ki, hogy az „átfogó stratégiai partnerség” jegyében szorosabbra fűzi a kapcsolatokat a keleti nagyhatalommal. Ennek jegyében bevezették a szaúdi iskolákban a mandarin nyelv oktatását, a jövőben pedig várhatóan a középiskolákra is kiterjesztik a kulturális kapcsolatok elmélyítésére irányuló törekvést.
Rijád stratégiája világos: a királyság gazdaságát szeretnék átalakítani, különös tekintettel arra, hogy minél kevésbé függjenek a jövőben a szénhidrogénektől.
Ehhez Kínában találták meg az ideális partnert: csatlakoznak az egyre inkább Peking-központú szervezethez, a BRICS-hez, illetve jelenleg Szaúd-Arábia a kínai Övezet és Út kezdeményezés (BRI) legnagyobb befektetési célországa. Rijád nagy örömmel fogadja a kínai technológiai cégeket az országban, mivel hozzájárulnak a gazdasági szerkezet átalakításához. Peking célja a térségi stabil kapcsolatok kialakításával leginkább az, hogy biztosítsa a közel-keleti olaj és földgáz áramlását Kínába.
All public and private secondary schools must have Mandarin Chinese language classes Saudi Arabias Ministry of Education! Minimum two classes a week.Saudis understand the ongoing transformation of the world. Americans? Not at all. https://t.co/pFArfrhzx5
— S.L. (Kanthan) August 25, 2023
Az egyre szorosabbá váló kapcsolatokra viszont nagy hatást gyakorol Izrael a Hamász háborúja. Kína igyekszik távol tartani magát a konfliktustól, nem foglalt állást egyik fél mellett sem. Nemrégiben arról adtak ki közleményt, hogy aggasztja őket a civil áldozatok magas száma. Sokak szerint ezzel a kínaiak egyértelműen a palesztinok kezére játszanak, főleg azért, hogy egy újabb ponton tudjanak ellenpólust képezni az Egyesült Államokkal. Korábban Washington egyértelműen hegemón szerepkört játszott a térségben, viszont az elmúlt években egyre inkább visszaszorult a helyi befolyása, a keletkezett hatalmi űrbe pedig igyekezett Peking benyomulni, átvenni az amerikaiak pozícióját. A Fehér Ház azonban egyáltalán nem vonult ki a térségből, ezt jelzi, hogy az egyik legfontosabb cél az volt az utóbbi időben, hogy Izrael és Szaúd-Arábia között történelmi jelentőségű megállapodást hozzanak tető alá.
China's Crude Oil ImportsChina's crude oil imports grew by 14.5% in the ten months of 2023, compared to the same period in 2022 #China
— Global (Economic) November 20, 2023
Galia Lavi, a tel-avivi Izrael-Kína Politikai Központ igazgatóhelyettese szerint Peking célja világos, szeretne a térségi arab államok kedvében járni, ezért a palesztinokkal megértő álláspontja. Sokatmondó szerinte azonban, hogy ameddig Washington állandó magas szintű diplomáciai kommunikációt tart fenn az iszlám világ államaival a háború deeszkalálása érdekében, addig Kína részéről ez hiányzik. Lavi szerint ezzel egyértelműen csökken a kínai befolyásolási lehetőség a Közel-Keleten.
Mercy Kuo, a washingtoni székhelyű Pamir globális kockázati tanácsadó cég geopolitikai kockázati tanácsadója szerint hiába csökkent a Washington súlya a térségben, a mostani események is jól prezentálják, hogy Amerika még mindig a legfontosabb hatalom.
Ennek is köszönhető, hogy bár alaposan próbára teszi a szándékot, de az ellentétes állásfoglalás ellenére még mindig reális az izraeli-szaúdi diplomáciai megegyezés.
Ez a tanácsadó szerint egyértelműen jelzi, hogy hiába nyomul Kína, azért még a fehér házi kapcsolatok maradtak dominánsak a térségben.
Címlapkép forrása: Lintao Zhang/Getty Images