A bejelentés értelmében közel kétszeresére emelik az Egyesült Államok hadserege számára elérhető fülöp-szigeteki támaszpontok számát. A közlemény szerint a Fülöp-szigetek három hadihajót, két FA-50 harci repülőgépet és egy A-29B Super Tucano vadászrepülőgépet, az Egyesült Államok pedig egy part menti hadihajót és egy P9-A tengeri járőr- és felderítő repülőgépet vet majd be.
Az észak-luzoni parancsnokság vezetője, Eugene Cabusao elmondása szerint a járőrözést a Tajvantól mintegy 100 kilométerre elhelyezkedő Mavulis szigeténél tartják.
A bejelentésre egy nappal azután került sor, hogy a Fülöp-szigeteki elnök egy hawaii konferencián elmondta, a Dél-kínai-tengeren kialakult helyzet „a korábbinál is súlyosabbá vált”, mivel a kínai hadsereg egyre közelebb kerül a Fülöp-szigetek partvonalához. Kína a napokban tartott több ország részvételével közös hadgyakorlatot, amelynek az elsődleges célja a terrorizmus elleni küzdelem.
A globális nagyhatalmi versenyfutás egyik legforróbb területe jelenleg a Dél-kínai-tenger, ahol Peking egyre határozottabban fejezi ki ambícióit. Kína magának követeli a sekély tenger területének szinte egészét, ezzel viszont más, térségi országokkal vitába keveredett. Kiemelkedő szereppel bír a Fülöp-szigetektől nyugatra fekvő Spratly-szigetcsoport, ennek fennhatóságát Manila követeli magáénak.
Manila Peking legnagyobb ellenlábasával, az Egyesült Államokkal egyre szorosabbra fűzte a védelmi kapcsolatait az utóbbi időben.
Címlapkép forrása: SeongJoon Cho/Bloomberg via Getty Images