Váratlan hangnemű, furcsának mondható posztot rakott ki az X-re az Egyesült Államok NATO-képviselete. Arról írnak, hogy Amerika most azért támogatja Ukrajnát, hogy „a lehető legerősebb helyzetben legyenek, ha eljön az idő a tárgyalásra,” emellett pedig természetesen az ukrán katonák elszánt teljesítményét méltatják.
Arra fókuszálunk, hogy megteremtsük egy igazságos, kitartó és fenntartható béke előfeltételeit”
– olvasható a posztban.
Nagyon érdekes, hogy a misszió képviselői egyáltalán nem említik Ukrajna Oroszország felett aratott katonai győzelmét, mint lehetőség. Az Egyesült Államok, számos más NATO-országgal együtt rendszeresen azt hangoztatja: többek közt azért támogatják Ukrajnát, hogy az ország vissza tudja állítani teljes területi integritását és ki tudja űzni az orosz hadsereget területéről – most erre a poszt egyáltalán nem reflektált.
Neves ukrán közösségi oldalak kritikus, ellenséges hangnemben reagáltak a posztra.
Kritizálják a NATO-képviseletet, amiért egyáltalán felvetették a tárgyalás lehetőségét, többen úgy látják, Washington már területi engedményeket akarna tenni Oroszországnak, lemondva a megszállt területek egy részéről. Többen hangsúlyozzák: teljesen mindegy, milyen alku születik Oroszországgal, szerintük Moszkva azt úgysem tartja majd be.
A kritikus posztok hatására a NATO-képviselet magyarázkodni kényszerült:
Tisztáznunk kell: kitartunk az Ukrajna melletti elköteleződésünk kapcsán. A fenntartható béke azt jelenti, hogy nem hódolunk be Oroszország arcátlan és erőszakos területfoglalási kísérletének. Nincs vége a csatának, még meg lehet azt nyerni. Addig támogatjuk Ukrajnát, amíg az szükséges.”
Ezt a posztot is vegyes reakció fogadta: vannak, akik megköszönték a tisztázást, mások pedig azzal érveltek, hogy az amerikai képviselet még mindig túl puhán fogalmazott. Szerintük a „megnyerhető” nem jelenti azt, hogy Washington biztos Ukrajna győzelmében és nem írnak Oroszország katonai kudarcáról sem, mint várható és előnyös kimenetel.
Szerezzetek egy jobb közösségimédia-gyakornokot!”
– javasolja az egyik felhasználó.
Egyébként nem kizárt, hogy a kommunikációváltás teljesen tudatos Amerika részéről: rengeteg nyugati újságcikket lehet olvasni arról, hogy a nyári ukrán offenzíva hatására a NATO vezetésében elkezdtek többen kételkedni azzal kapcsolatosan, hogy Ukrajna megnyerheti-e a háborút Oroszországgal szemben. Pár hete maga Valerij Zaluzsnij ukrán vezérkari főnök is arról írt, hogy patthelyzethez jutott a konfliktus.
Aztán lehet persze, hogy az egész tényleg csak egy tapasztalatlan közösségimédia-munkás ügyetlenkedése.
Címlapkép forrása: Getty Images