Irak számára nem ismeretlen az atomenergia felhasználása. Az ország 1967-ben kezdte meg az al-Tuvaita Nukleáris Kutatóközpont építését, ahol az évek során három reaktorblokk, és az azokhoz tartozó egyéb épületek is helyet kaptak.
A komplexum soha nem számított túl hatékonynak, üzemanyagot pedig Franciaországtól kellett importálni a működtetéshez. Az iraki-iráni háború elején Bagdaddal együtt az erőművet is bombázta Teherán, de a károkat francia segítséggel kijavították. Az éppen építés alatt álló Oszirak reaktort a háborúval párhuzamosan aztán az izraeli F-16-osok rombolták le, mivel állításuk szerint a reaktor csak az iraki atomfegyver-program álcázása miatt épült. A NAÜ állította, hogy nem találtak atomfegyverre utaló jeleket, Jeruzsálem viszont kijelentete, hogy innentől minden vele ellenséges ország atomprogramját hasonló módon fogja meghiúsítani.
A másik két reaktorblokkot tíz évvel később, az Öböl-háború során pusztította el az amerikai légierő. A romokat amerikai katonák őrizték, ez azonban nem akadályozta meg a bagdadi lakosokat abban, hogy kifosszák a komplexumot. A fosztogatás során egyebek mellett nagyjából 10 kilogrammnyi urániumnak is lába kélt.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!