A Pentagon új regionális fenntartási keretrendszere (RSF) a szövetségesek és partnerek meglévő ipari kapacitásait kívánja kihasználni. A cél, hogy a hajók, repülőgépek és járművek karbantartását, javítását és nagyjavítását a műveleti területükhöz közelebb végezzék el, ahelyett, hogy azokat amerikai kontinensre szállítanák vissza. A program idén öt indo-csendes-óceáni országban indul kísérleti jelleggel, majd 2025-ben kiterjesztik az európai NATO-partnerekre, 2026-ban pedig a latin-amerikai partnerekre is. A Pentagon várhatóan még ebben a hónapban további részleteket közöl a tervről.
Christopher Lowman, a fenntartásért felelős korábbi amerikai védelmi miniszter-helyettes februárban egy konferencián kifejtette:
A mai stratégiai kontextusban, ahol a versenytársak egyre inkább képesek megkérdőjelezni a műveleti hatókörünket, a kulcsfontosságú harcászati platformok javítási módszereinek fejlődniük kell, ahogyan a nemzetbiztonsági környezet is fejlődik körülöttünk.
Az ázsiai szövetségesek már készülnek az új lehetőségekre. A dél-koreai Hanwha Ocean hajógyártó augusztusban jelentette be, hogy szerződést kötött az amerikai haditengerészettel egy logisztikai támogató hajó karbantartására. Japánban Rahm Emanuel amerikai nagykövet szorgalmazza a helyi magánhajógyárak bevonását az amerikai hadihajók javításába.
Az indo-csendes-óceáni térség az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kap az Egyesült Államoktól, mivel Kína a nyugati nagyhatalom számára veszélyesen megnövelte az erejét és a befolyását.
Azt Washington el szeretné kerülni, hogy kiszoruljon a régióból, ezért egyre több erőfeszítést tesz arra, hogy erősebb katonai szövetségeket kössön, valamint a jelenlétét is növelné.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images