A felemelkedő keleti nagyhatalom korábban sem éppen a szabadságról volt híres, Hszi Csin-ping 2012-es hatalomba lépésével sem változott meg az eddigi gyakorlat. Az ország felemelkedésével viszont minden eddiginél nagyobb kontroll alá helyezték az állampolgárokat, ki lehet jelenteni, hogy Peking szinte folyamatosan „rajta tartja a szemét az embereken”. Az elmúlt időszakban az ország prioritásai némileg megváltoztak, ezért a korábbiaknál jóval nagyobb figyelmet kezdett kapni a nemzetbiztonság kérdése. Ennek egyik eleme, hogy az oktatásban a fiatalokat is megóvják a „Nyugat beszivárgásától”.
A hivatalban lévő elnök szavait tartalmazó tankönyv egy újabb lépést jelent afelé, hogy nagyobb ellenőrzést tudjon Kína gyakorolni a lakosságon.
Olyan kijelentések vannak benne, amely szerint az egyetemi hallgatóknak ébernek kell lenniük a nyugati popkultúrával szemben, és a világhálót is óvatosan kell használniuk.
Az internet kulcsfontosságú kommunikációs csatorna; a populáris kultúrát, például a pop- és rockzenét gyakran használják a színes forradalom álcájaként
– írja az új tankönyv. A kínai elnök „színes forradalomnak” nevezi azt, hogy szerinte a nyugati hatalmak a popkultúra álcája mögött beszivárognak más országokba, majd ott szítják a feszültséget és végül ez egy hatalomellenes megnyilvánulásban csúcsosodik ki. Ilyennek sorolja a könyv például a 2010-es tunéziai jázminos forradalmat is. Ennek egyik eszköze szerinte maga az internet, ahol könnyedén lehet befolyásolni az erre felkészületlen közvéleményt.
A kötet bemutatását követően felhívták a tanárok figyelmét, hogy minél gyorsabban építsék be a munkát a tantervbe, hogy a hallgatók ezáltal „jobban megértsék a nemzetbiztonság fogalmát”. Ez azért fontos, mert
a tananyag szerint a Szovjetunió összeomlása is annak köszönhető, hogy a szocialista nagyhatalom óvatlan volt az ilyen hatásokkal szemben.
A lépések egyáltalán nem számítanak újnak, Kína 2015-ben április 15-ét a nemzetbiztonsági oktatás napjává nyilvánította, és azóta minden évben számos kapcsolódó tevékenységet szerveznek az iskolákban ezen a napon.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio