Kína nem akar a Szovjetunió sorsára jutni, „színes forradalmat” előzne meg az országban az új húzás
Globál

Kína nem akar a Szovjetunió sorsára jutni, „színes forradalmat” előzne meg az országban az új húzás

Portfolio
Kínában megjelentek az első olyan oktatási anyagok, amelyek már Hszi Csin-pig kínai elnök beszédeiből merít ihletet. A tankönyvek olyan veszélyekre hívják fel a fiatalok figyelmét, mint a rock’n’roll, a popzene vagy akár az internet. A South China Morning Post szerint Peking egy olyan „színes forradalmat” szeretne elkerülni, mint amilyenek a nyugati világban lezajlottak az 1960-as években.

A felemelkedő keleti nagyhatalom korábban sem éppen a szabadságról volt híres, Hszi Csin-ping 2012-es hatalomba lépésével sem változott meg az eddigi gyakorlat. Az ország felemelkedésével viszont minden eddiginél nagyobb kontroll alá helyezték az állampolgárokat, ki lehet jelenteni, hogy Peking szinte folyamatosan „rajta tartja a szemét az embereken”. Az elmúlt időszakban az ország prioritásai némileg megváltoztak, ezért a korábbiaknál jóval nagyobb figyelmet kezdett kapni a nemzetbiztonság kérdése. Ennek egyik eleme, hogy az oktatásban a fiatalokat is megóvják a „Nyugat beszivárgásától”.

A hivatalban lévő elnök szavait tartalmazó tankönyv egy újabb lépést jelent afelé, hogy nagyobb ellenőrzést tudjon Kína gyakorolni a lakosságon.

Olyan kijelentések vannak benne, amely szerint az egyetemi hallgatóknak ébernek kell lenniük a nyugati popkultúrával szemben, és a világhálót is óvatosan kell használniuk.

Az internet kulcsfontosságú kommunikációs csatorna; a populáris kultúrát, például a pop- és rockzenét gyakran használják a színes forradalom álcájaként

– írja az új tankönyv. A kínai elnök „színes forradalomnak” nevezi azt, hogy szerinte a nyugati hatalmak a popkultúra álcája mögött beszivárognak más országokba, majd ott szítják a feszültséget és végül ez egy hatalomellenes megnyilvánulásban csúcsosodik ki. Ilyennek sorolja a könyv például a 2010-es tunéziai jázminos forradalmat is. Ennek egyik eszköze szerinte maga az internet, ahol könnyedén lehet befolyásolni az erre felkészületlen közvéleményt.

A kötet bemutatását követően felhívták a tanárok figyelmét, hogy minél gyorsabban építsék be a munkát a tantervbe, hogy a hallgatók ezáltal „jobban megértsék a nemzetbiztonság fogalmát”. Ez azért fontos, mert

a tananyag szerint a Szovjetunió összeomlása is annak köszönhető, hogy a szocialista nagyhatalom óvatlan volt az ilyen hatásokkal szemben.

A lépések egyáltalán nem számítanak újnak, Kína 2015-ben április 15-ét a nemzetbiztonsági oktatás napjává nyilvánította, és azóta minden évben számos kapcsolódó tevékenységet szerveznek az iskolákban ezen a napon.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

A nagy Trump-short

Ha van a tőzsdei buboréknak tankönyvi példája, akkor azt Donald Trump körül érdemes keresni. A volt elnök közösségi platformja nagy rössel indult, de bedurranni sehogy... The post A nagy Trump

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjelent a friss banki rangsor: a te bankod hányadik a listán?
Díjmentes online előadás

Devizakereskedés alapjai, avagy mi lesz veled forint?

Miben különbözik a devizakereskedés a részvények adásvételétől? Mely devizapárokat érdemes egyáltalán figyelni? Hogyan zajlik le egy tranzakció a forex piacon? Hogyan lehet rövid vagy hosszabb távra spekulálni ezen a piacon?

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Future of Finance 2024
2024. szeptember 17.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
oroszország-ukrajna-tudósítás-orosz-ukrán-háború-haditudósító-kurszki-offenzíva