Ez egy visszafordíthatatlan tendencia, az igazságosság és az emberek közös törekvése. Senki sem állíthatja meg a történelem menetelését
– jelentette ki Hszi háromezer ember előtt hétfőn.
Tajvan Kína szent területe. A vér sűrűbb, mint a víz, és a tengerszoros két oldalán élő embereket a vér köti össze
– folytatta gondolatmenetét a kínai kommunisták első embere.
Hszi elnök Laj Csing-te tajvani államfőt „veszélyes szeparatistának” nevezte, kijelentve, hogy határozottan ellenezniük kell a „tajvani függetlenség” szeparatistáinak tevékenységeit.
A Kínai Népköztársaság 1949-ben jött létre egy polgárháború nyomán, melynek során a Kínai Kommunista Párt erői elfoglalták Kína szárazföldi részét. A Kínai Köztársaság kormánya Tajvan szigetére menekült, azonban Tajvan függetlenségét soha nem kiáltották ki, és ez nincs is napirenden. A népi Kína évtizedek óta beszél a Tajvannal való újraegyesülésről, de a retorika Hszi Csin-ping uralma alatt vált egyre harciasabbá.
Az Egyesült Államok eközben határozottan kiáll Tajvan de facto önállósága és a védelemhez való joga mellett. Joe Biden amerikai elnök vasárnap 567 millió dolláros védelmi támogatást hagyott jóvá Tajvannak.
Címlapkép: Hszi Csin-ping kínai elnök a kommunista Kína, azaz a Kínai Népköztársaság kikiáltása 63. évfordulójának alkalmából rendezett díszvacsorán a pekingi Nagy Népi Csarnok dísztermében 2024. szeptember 30-án, az ünnep előestéjén. MTI/EPA/Andrés Martínez Casares