A depresszió világszerte közel 300 millió embert érint, ami a Föld népességének mintegy 4%-át jelenti. A betegség felismerése azonban gyakran nehézségekbe ütközik, különösen ha az érintettek nehezen nyílnak meg és nem beszélnek negatív érzéseikről barátaiknak, családtagjaiknak, vagy a klinikai szakembereknek.
Sang Won Bae, a Stevens Műszaki Egyetem professzora szerint a depresszió diagnosztizálása nagy problémát okoz.
Ezen egy rendhagyó módszerrel kívánnak segíteni a jövőben. Mivel ma a világon a legtöbb ember naponta használ okostelefont, ez egy hasznos felismerő eszköz lehet
- mondta a szakértő.
Az egyik jelenleg fejlesztés alatt álló rendszer a PupilSense, amely a felhasználó pupilláiról készít folyamatos felvételeket a készülék előlapi kamerájával. Az adatok begyűjtése sorozatképek készítésével történik, mikor a felhasználók bizonyos alkalmazásokat nyitnak meg, vagy feloldják a készüléküket.
A módszer azon korábbi kutatásokon alapul, amelyek összefüggést mutattak ki a betegek pupillareflexei és a depressziós epizódok között. Egy négyhetes korai teszt során az alkalmazás 25 önkéntestől összesen 16 ezer pupillaadatot gyűjtött össze a mobilhasználat alatt.
A kísérlet során a rendszer képes volt 76%-os pontossággal jelezni a depressziós időszakokat.
Egy másik hasonló fejlesztés, a FacePsy a felhasználók arckifejezéseit elemzi. A PupilSensehez hasonlóan ez az alkalmazás is fényképeket készít a felhasználók előlapi kamerájával mobilozás közben, azonban a fejlesztők felhívják rá a figyelmet, hogy a szükséges mérések elvégzése után azonnal törlésre kerülnek, így a felhasználók személyes adatai biztonságban lesznek.
Egyre több pszichológiai tanulmány utal arra, hogy a depressziót olyan nonverbális kifejezések is jelezhetik, mint az arcizmok és a fej mozgásai
- magyarázza Bae. A kutatók meglepő összefüggéseket találtak, például a fokozott mosolygás és a depressziós hangulat között. A fejlesztők remélik, hogy ezek az alkalmazások a jövőben hatékony eszközökké válhatnak a depresszió korai felismerésében és kezelésében.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio