Az elektromos autógyártók, köztük a Tesla, már régóta figyelmeztetnek arra, mennyire veszélyes lehet, ha egy elektromos jármű huzamosabb ideig vízben áll. Különösen veszélyes a sós víz, amely rövidzárlatot okozhat a járművek akkumulátorában. A Tesla konkrétan azt is javasolja, hogy ne vezessék a víz alá került autóikat, amíg azt hivatalos szakszerviz nem vizsgálta meg. Emellett azt tanácsolják, hogy az elárasztott járműveket legalább 15 méterre parkolják le minden épülettől.
A Tesla nem véletlenül figyelmezteti ügyfeleit, az alábbi videón az látható, ahogy
egy floridai garázsban lángra lobban egy Tesla Model X, amely láthatóan huzamosabb ideje vízben állt.
A videó tanulsága szerint a jármű akkumulátora kap lángra, amelyet követően a tűz néhány másodperc alatt átterjed az autó többi részére is.
Ron DeSantis, Florida kormányzója a Helene hurrikán közeledtével arra szólította fel az elektromos jármű tulajdonosokat, hogy vigyék autóikat magasabban fekvő területekre. Tom Barth, a Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal (NHTSA) szakértője az Associated Pressnek nyilatkozva kiemelte a sós víz veszélyeit.
Az elektromos autók akkumulátorait úgy tervezték, hogy sokféle körülmény között, beleértve a víz alá merülést is, biztonságosak legyenek. Ennek érdekében a legtöbb akkumulátort tömítéssel látják el a nedvesség bejutásának megakadályozására. Azonban a sós víz rendkívül korrozív hatású, amely károsíthatja ezeket a tömítéseket.
Barth szerint a probléma akkor kezdődik, amikor az akkumulátorokat hosszabb ideig állóvízbe merítik.
Ekkor kezd átjutni az akkumulátor nedvességzáró tömítésein
- magyarázta a szakértő.
Az NHTSA kutatása szerint az Ian hurrikán után 3-5 ezer elektromos járművet öntött el az árvíz. Ezek közül hatszázat nyilvánítottak totálkárosnak, és 36 gyulladt ki.
Ez azt jelenti, hogy az elárasztott elektromos járművek körülbelül 1 százaléka gyulladt ki.
Címlapkép forrása: Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images