FONTOS Bod Péter Ákos: a magyar versenyképesség nyomában
 
Portfolio signature

Itt az amerikai elnökválasztás újabb ütközete, de a szereposztás más lesz

Szabó Ákos
Amerikai idő szerint ma este fog sor kerülni az amerikai elnökválasztási kampány harmadik vitájára, mely egy új, eddig nem látott párosítással várja a nézőket. Mint emlékezetes, az első elnökjelölti csörtét júniusban rendezték Joe Biden amerikai elnök és elődje, egyben potenciális utódja, Donald Trump között, míg a második szópárbaj szeptemberben zajlott a visszalépett Biden helyett beugró Kamala Harris alelnök és a republikánus volt elnök között. Egyelőre úgy tűnik, ez a harmadik vita lehet a kampány záróakkordja, mely keretében ezúttal az alelnökjelöltek fognak színpadra állni, így a demokrata Tim Walz és a republikánus J. D. Vance mérik össze magukat. Ahogy a "listavezetők", Harris és Trump jobbkezei is merőben eltérő víziókat kínálnak az amerikaiaknak, mégis sok közös van bennük, ami parázs vitával kecsegtet.

A MAGA-birodalom "trónörököse"

A 40 éves J. D. Vance az első ezredfordulós (millennial) generációhoz tartozó elnök- vagy alelnökjelölt, de rendhagyó módon nem politikusként került a rivaldafénybe: 2016-ban jelent meg önéletrajzi ihletésű regénye, a Vidéki ballada az amerikai álomról (Hillbilly Elegy), amely a fehér alsóosztálybeli családja megélhetési és anyja függőségi problémáit mutatja be.

Vance az érettségi után tengerészgyalogosként szolgált Irakban, majd 2010-ben a Yale-re szegődött jogot tanulni, ahol megismerkedett Usha Chilukurival, indiai gyökerekkel rendelkező későbbi feleségével és három gyermekének anyjával. Vance az egyetem elvégzése után kockázatitőke-befektetőként dolgozott a PayPal-alapító Peter Thiel cégénél a Szilícium-völgyben. 2022-ben szoros versenyben választották Ohio állam szenátorává – kampányához a vele továbbra is közeli kapcsolatot ápoló Thiel mintegy 10 millió dollárral járult hozzá.

Donald Trump júliusban jelentette be, hogy a relatíve zöldfülű Vance-t választotta alelnökjelöltjéül. A felemelkedésében az "amerikaiálom-szerű" életútja és a billegő államokkal tűzdelt középnyugati rozsdaövezethez való kötődése döntő erejű lehetett, valamint Tucker Carlson korábbi Fox News-műsorvezetővel és Trump fiával, Don Jr.-ral ápolt baráti viszonya is fontosnak bizonyulhatott. Kinevezésekor az amerikai média a "trumpizmus trónörökösének" aposztrofálta az "új jobboldal" kiemelkedő, gyors észjárású ideológusának tartott Vance-t, bár többen azt hangoztatták, nem ő a legjobb választás, ha Trump bővíteni kívánja a szavazótáborát.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés