A kutatók a páciensek saját sejtjeit használták fel a kezeléshez. Ezeket először pluripotens őssejtekké alakították vissza, amelyek fő biológiai tulajdonsága, hogy többféle emberi szövet kialakítására képesek. Ezt követően az őssejteket úgy programozták, hogy hasnyálmirigy-szigetsejtekké fejlődjenek, majd az így létrehozott 1,5 millió sejtet a beteg hasüregébe juttatták.
Az új módszer sikerességét mutatja, hogy két és fél hónappal a kezelés után a páciens szervezete már elegendő saját inzulint termelt ahhoz, hogy elhagyhassa az injekciókat.
Ráadásul az egy év múlva végzett vizsgálatok alapján ugyanúgy fenntartotta ezt az állapotot.
Az 1-es típusú cukorbetegség során az immunrendszer elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő szigetsejtjeit. A betegség gyógyításához ezeket a sejteket kell pótolni, amire az eddigi, donorokkal történő próbálkozások helyett jelenthet új utat az őssejt alapú módszer.
A kutatók megjegyzik, hogy a beteg egy korábbi májátültetés miatt már immunszuppresszáns gyógyszereket szedett, hogy a szervezete befogadja az idegen szervet, így egyelőre nem tudni, hogy immunrendszere újra megtámadná-e a módszer során beültetett új sejteket.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio