Kamala Harris amerikai alelnök statisztikai döntetlennek tekinthető mértékben, a hibahatáron belül vezet Arizonában (+2 százalékpont), Michiganben (+3), Nevadában (+1), Pennsylvaniában (+1) és Wisconsinban (+2). Georgia államban Donald Trump volt elnök áll az élen 49%-kal Harris 47%-ával szemben, Észak-Karolinában pedig 49%-os holtversenyben áll a két jelölt.
Ha az előbbi, rendkívül kiélezett eredmény születne november 5-én, Kamala Harris nyerne legalább 287 elektori vokssal, ami 17-tel több a győzelemhez szükséges 270-nél.
Fontos azonban kiemelni, hogy Harrist és Trumpot csupán egy teljesen szokványos méretű kutatási hiba választja el egymástól,
így egyik oldal sem ihat előre a medve bőrére, hiszen képlékenyek az erőviszonyok.
A fő adatok mögött jelentős elmozdulások figyelhetők meg a Cook Political Report szerint, különösképpen az, hogy
Trump előnye épp a republikánusok két legerősebb ügyében, az infláció és a bevándorlás terén csökkent.
Miközben a színesbőrű szavazók körében javított, Harris is elszenvedett némi visszaesést: a függetlenek között mért előnye az augusztusi 8 pontról két pontra csökkent.
A republikánus zászlóvivő 5 százalékpontos előnnyel bír a gazdaság kezelésében (50-45%), az infláció kordában tartását illetően viszont az augusztusban mért 6 pontos előnye eltűnt: a szavazók egyenlő arányban bíznak (47%-47%) Harrisben, valamint Trumpban, így a demokraták üzenetei feltehetően megugrották a szavazók ingerküszöbét. Trump a legszámottevőbb, 51%-42%-os megoszlásban a határ és a bevándorlás témájában vezet Harris előtt. Ez a 9 pontos különbség azonban 5 százalékponttal kisebb, mint az augusztusban feljegyzett 53%-39%-os fölénye.
Jóllehet a szavazók mintegy harmada minden szempontból odavan Trumpért,
17%-22%-uk személyesen nem kedveli őt, de helyesli a politikáját, így ennek a csoportnak a meggyőzése eredményezheti Trump győzelmét.
A szavazók 45%-49%-a mindkét tekintetben elutasítja a volt elnököt. Az úgynevezett "tetszik a politikája/nem tetszik a stílusa" típusú szavazók között felülreprezentáltak a latino voksolók. Ezen szavazók körülbelül fele még bizonytalan a kutatás alapján, vagy azt mondja, hogy egy kisebb párt jelöltjét támogatja. Egyszóval, ha a republikánus elnökjelölt a szakpolitikai programjára fókuszálna, nagyobb esélye lenne meghódítani őket, ami akár a Fehér Házba is repítheti.
A Cook felméréseiben egyébként most először fordult elő, hogy a billegő állami szavazók többsége pártszimpátiájuktól függetlenül úgy vélte, a demokrata alelnök fogja megnyerni az elnökválasztást. Ebben a hónapban a szavazók 46%-a állította, hogy Harris fog nyerni, míg 39% szerint Trump lesz a győztes. Ez 11 százalékpontos javulást tesz ki Harris javára augusztus óta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images