A 2019 végén kirobbanó koronavírus-járvány idején a legtöbb ország kormánya különféle kijárási korlátozásokat vezetett be a betegség megfékezése érdekében. 2020 első felében a globális lakosság több mint a fele élt lezárások alatt.
Az emberek mindennapi életében bekövetkező drasztikus változás többek között a vadvilágra és a szén-dioxid kibocsátásra is hatással volt. Egy kutatócsapat vizsgálatai szerint pedig indirekt módon a Hold is érintett lehetett.
A Covid hatásait vizsgáló indiai kutatók az égitest felszínén hat helyszínen elemezték a hőmérsékleti adatokat 2017 és 2023 között. A szakemberek a 2020 áprilisa és májusa közötti időszakban a többi év azonos hónapjaihoz képest jelentős esést figyeltek meg:
ebben az időszakban a korábbi évek számaihoz képest 8-10 Celsius-fokkal volt hidegebb a Hold felszíne.
A Hold saját tengelye körüli forgási sebessége megegyezik a Föld körüli keringési idejével, így a Hold egyik oldala mindig a Föld felé néz. A hőmérsékletváltozás oka szakértők szerint a világszerte korlátozott utazás miatt lecsökkent földi sugárzásban keresendő. A holdi éjszaka során az égitest hozzánk közelebb eső oldalát a Föld felszínéről visszaverődő sugárzás éri.
Ahogy az emberi tevékenység megváltozott, és lecsökkent a légkörbe jutó szennyező anyagok mennyisége, kevesebb sugárzás verődött vissza a Hold felé.
Úgy tűnik tehát, hogy a Covid-19-hez kapcsolódó lezárások rövid időre hidegebbé tették a Hold felszínét.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images