A hajók a Kínai Népköztársaság fennállásának 75. évfordulója alkalmából szálltak vízre, majd az Arktisz irányába indultak. A kínai állami műsorszolgáltató, a CCTV közölte, hogy összesen négy kínai parti őrségi hajó indult közös gyakorlatra Oroszországgal. A beszámoló szerint a manőverekkel kiterjesztik majd a szervezet működési körét, valamint javul az összehangolt fellépés a bűnözés ellen. A kínai parti őrség korábban már bejelentette, hogy
jelentősen kiterjesztette a tengeri műveletek körét, valamint tesztelte a járművek képességét, hogy képesek-e ismeretlen területeken is küldetéseket végrehajtani.
Korábban is volt már közös kínai-orosz jeges-tengeri műveletre példa, akkor az Egyesült Államok nagyon szoros figyelemmel követte az eseményeket. Washington szerint ezek is azt mutatják, hogy Peking fokozott érdeklődést mutat az Északi-tenger iránt. Ennek oka a térségben rejlő kimagasló lehetőségek, emiatt lehet ez a geopolitikai versenyfutás egyik legújabb területe. Oroszország és Kína együttesen dolgoznak új tengeri útvonalak kialakításán, mivel a klímaváltozás hatására felolvadó sarki jégtakarók több lehetőséget adnak a kereskedelmi hajózási útvonalak teljes átalakítására. Erre ugyanis gyorsabb és rövidebb útvonalat lehet kialakítani Európa vagy Észak-Amerika felé, mint a jelenleg legforgalmasabbnak számító Indiai-óceánon áthaladó kereskedelmi folyosók helyett.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai államfő növelte a két hatalom együttműködését a területen, a folyamat különösen az ukrajnai háború kirobbanását követően erősödött fel. A felemelkedő keleti nagyhatalom ettől kezdve vált Moszkva legfontosabb partnerévé, ez pedig olyan engedményeket követelt meg az oroszoktól, mint a stratégiai szempontból kulcsfontosságú északi régió vizeinek részleges megosztása. Erre azért volt szükség, mivel Kína lett az orosz nyersanyagok egyik legnagyobb vásárlójává, és azt remélik a Kremlben, hogy a hatalmi és gazdasági szempontból is fontos lépésekkel elérhetik a keleti nagyhatalom még nagyobb befektetéseit a felemelkedő régióba.
Washington szerint az együttműködésük az Arktisz instabilitásához vezethet, ám ezt Kína és Oroszország egyaránt tagadta.
Az Egyesült Államok ugyanakkor aggódik, mivel az elmúlt években sorra adtak a ki a jelentéseket, miszerint Putyin fokozza a katonai jelentétet az erőforrásokban gazdag területen.
Címlapkép forrása: United States Coast Guard via Wikimedia Commons