Zurabisvili kijelentette: a parlamentnek nincs joga megválasztani az ő utódját.
Nincs legitim parlament, ebből fakadóan egy illegitim parlament nem választhat új államfőt. Így nem kerülhet sor új elnök beiktatására, és a mandátumom érvényben marad mindaddig, amíg egy legitim módon megválasztott parlament meg nem alakul
- szögezte le Zurabisvili.
Grúziában október 26-án tartottak parlamenti választást, amelyet a hivatalos adatok szerint az eddig is kormányzó Grúz Álom - Demokratikus Grúzia párt nyert meg, de az eredményt az ellenzék vitatja.
A megmérettetésen második helyen végzett ellenzéki párt, a Koalíció a Változásért
szerdán nyilatkozatban mondott le képviselőinek mandátumáról a törvényhozásban
azzal a céllal, hogy "delegitimálják" a parlamentet.
Szalome Zurabisvili elnököt 2018-ban hatéves időtartamra választották meg a polgárok közvetlen szavazással. A héten az új parlament jóváhagyta a december 14-re kitűzött elnökválasztást, illetve az új államfő beiktatásának december 29-i időpontját.
A kaukázusi országban most első alkalommal nem általános választáson vagy népszavazáson választják meg az államfőt, hanem egy 300 választópolgárból álló kollégium fog dönteni róla. Az államfő
az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: Grúzia épp egy "kvázi orosz állammá" alakul át,
és a kormánypárt ellenőrzést gyakorol az ország jelentősebb intézményei felett. Grúziában tömegtüntetések kezdődtek, miután Irakli Kobahidze kormányfő csütörtökön bejelentette: a kormányzó Grúz Álom-Demokratikus Grúzia párt 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós támogatásokat.
Szombaton Irakli Kobahidze grúz miniszterelnök kijelentette nem fogják hagyni, hogy forradalom törjön ki az országban.
Grúziában a Majdan-forgatókönyv nem valósulhat meg. Grúzia egy állam, és az állam természetesen nem fogja ezt megengedni
– mondta Kobahidze. A kormányfő a 2013-ban, Kijevben kitört Majdan téri felkelésre utalt, melynek során elüldözték az országból Viktor Janukovics Moszkva-barát elnököt, amit követően Ukrajna egyértelműen nyugatos útra tért. Az orosz propaganda szerint a Majdan téri felkelést a Nyugat szervezte meg.
Szombaton este ismét - már a harmadik napja - tiltakozók ezrei vonultak az utcákra a fővárosban, Tbilisziben a parlament épülete elé uniós és grúziai zászlókat lengetve. A rendőrség szerint 107, a kormányfő szerint legkevesebb 150 tüntetőt vettek őrizetbe a tiltakozó megmozdulásokon csütörtökön és pénteken.
Az amerikai külügyminisztérium bejelentette szombaton, hogy felfüggeszti a stratégiai partnerséget Grúziával az uniós csatlakozási folyamat felfüggesztése miatt.
Elítéljük a túlzott erő alkalmazását a jogszerűen demonstráló emberekkel szemben, akik az alkotmányuk elárulása ellen tiltakoznak - az EU védőgát Oroszországgal szemben
- írta Matthew Miller szóvivő az X-en.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images