A tervezet szerint az AfD szükségesnek tartja Németország kilépését az Európai Unióból és egy új európai közösség létrehozását. Az EU-t egy "Gazdasági és Érdekvédelmi Közösséggel" (WIG) váltanák fel.
Ennek eléréséhez népszavazást tartanának az alaptörvény Európára vonatkozó cikkelyeinek módosításáról.
A párt ugyanakkor hangsúlyozza, hogy "a hirtelen szakítás kontraproduktív lenne". Az új közösségbe való átmenetet konszenzusos alapon kellene megtárgyalni mind a régi EU-tagállamokkal, mind az új érdeklődőkkel.
A dokumentum szerint Németországnak ki kell lépnie az eurózónából és stabil nemzeti valutát kell bevezetnie, "esetleg az euró párhuzamos megtartása mellett". A párt elismeri, hogy ez terhekkel járna, de ezek kisebbek lennének, mint "az eurózónában maradás tartós költségei".
Az AfD korábban hasonló álláspontot képviselt a 2021-es szövetségi választási kampányban, de később elállt a lehetséges "Dexit" gondolatától. Még februárban Tino Chrupalla, az AfD frakcióvezetője azt nyilatkozta, hogy már túl késő a "Dexit"-hez, és ez Alice Weidel társelnök álláspontja is. Ehelyett az EU reformját szorgalmazták.
A tervezetben további radikális programpontok szerepelnek.
Az abortuszt csak "bűnügyi vagy orvosi indikáció" esetén engedélyeznék. Az AfD szerint a Németországban évente bejelentett terhességmegszakítások száma túl magas.
A párt vissza akarja vonni az jelenlegi koalíció által elfogadott önrendelkezési törvényt, amely lehetővé teszi a transznemű személyek számára nemük és nevük megváltoztatását a személyi igazolványban.
Gazdaságpolitikájában az AfD a "piacgazdaság, nemzeti felelősségvállalás és az európai államok baráti együttműködése" elveit követné. Ez magában foglalja az eurózónából való kilépést is. Ugyanakkor a párt ragaszkodik a készpénzhez mint "polgári szabadságjoghoz".
Dicsérő szavakkal illetik a bitcoint, amelynek deregulációt folytatnák.
A biztonságpolitika terén Oroszországot olcsó gáz szállítójaként említik, amellyel újra fel kellene venni a kereskedelmet. Ukrajna jövőjét semleges államként képzelik el "az EU-n és a NATO-n kívül".
Németországban jövő év elején tartanak előrehozott parlamenti választást, amelyet nagy eséllyel a Friedrich Merz által vezetett CDU nyer meg. Az AfD akár második helyen is végezhet a választáson, ám kormányra kerülésére roppant kicsi az esély: a legtöbb párt elhatárolódott a szélsőségesekkel való együttműködéstől.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images