A világ elérte a 1,5 fokos felmelegedést, pusztító láncreakció első dominója dőlt le
Globál

A világ elérte a 1,5 fokos felmelegedést, pusztító láncreakció első dominója dőlt le

Portfolio
2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év - tudósított a Financial Times. A tudósok szerint "a 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk leesni, a tűzzel játszunk."

Az európai Kopernikusz ügynökség megerősítette, hogy

2024 volt a valaha mért legmelegebb év.

A földfelszíni átlaghőmérséklet 1,6 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet, miközben az üvegházhatású gázok kibocsátása új csúcsot ért el.

Ez az első olyan naptári év, amikor az átlaghőmérséklet emelkedése meghaladta a 2015-ös párizsi klímaegyezményben kitűzött 1,5 Celsius-fokos célt.

Carlo Buontempo, a Kopernikusz igazgatója aggodalmát fejezte ki a helyzet súlyosságával kapcsolatban:

Őszintén szólva, lassan kifogyok a metaforákból, amelyekkel megmagyarázhatnám a felmelegedést, amelyet tapasztalunk

Hozzátette, hogy a tavalyi éghajlati katasztrófák sorozata egyértelműen összefügg a szén-dioxid és a metán koncentrációjának emelkedésével.

A Kopernikusz adatai szerint a 2015 és 2023 közötti évek a tíz legmelegebb évet jelentik a feljegyzések kezdete óta. Patrick McGuire, a Readingi Egyetem éghajlatkutatója figyelmeztetett:

A 1,5 Celsius-fokos emelkedés elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk leesni. A tűzzel játszunk. Minden töredék fok intenzívebb viharokat, hosszabb aszályokat és halálosabb hőhullámokat szabadít el.

Fontos megjegyezni, hogy a legfrissebb adatok nem jelentik a párizsi megállapodás végleges megszegését, mivel annak célkitűzései több évtizedes átlagokra vonatkoznak. Azonban az éghajlatváltozás gyorsuló üteme aggodalomra ad okot, különösen azért, mert

a világ óceánjai a vártnál lassabban hűlnek le az El Niño jelenség után.

Tim Lenton, az Exeteri Egyetem éghajlatváltozási és földrendszertudományi tanszékének vezetője kiemelte: "Ami a legszembetűnőbb, hogy mennyivel melegebb volt 2024 és 2023 nagy része". Hozzátette:

Ez az éghajlat destabilizálódásának egyértelmű jele - egy kevésbé stabil rendszer nagyobb és tartósabb ingadozásokon megy keresztül.

A Kopernikusz szerint az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás volt a 2024-es szélsőséges hőmérsékletek fő mozgatórugója, bár más tényezők, például az El Niño jelenség is hozzájárult ehhez. Bár 2024-re némi enyhülés várható az El Niño hatásának csökkenése miatt, Samantha Burgess, a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának munkatársa szerint az idei év valószínűleg még mindig a három legmelegebb közé fog tartozni.

A globális légköri vízszint 2023-ban rekordszintet ért el, 5 százalékkal meghaladva az 1991-2020-as átlagot. Burgess szerint ez "példátlan hőhullámokat és heves esőzéseket gerjesztett, emberek millióinak nyomorúságát okozva".

A párizsi klímacsúcs 1,5 fokos célkitűzésének illúziójáról Gelencsér András a Portfolion 2023-ban így fogalmazott:

"A klímaegyezmény céljainak elérésére pontosan annyi az esély, mint egy utasszállító gépen repülés közben motort cserélni. Az egyetlen racionális (értsd: a valóságban is működő) megoldás a globális fogyasztás drasztikus csökkentése lenne, ami egyfajta irányított kényszerleszállás... A Párizsi Klímaegyezmény az emberiség fosszilis energiafelhasználásának fogyókúrája, az EI jelentése pedig a megvalósítást ellenőrző mérleg lenne, már ha a világ egyáltalán kíváncsi lenne rá. De nyilvánvalóan nem az, hiszen a valóság, amit a mérleg mutat, módfelett kiábrándító. Nem azt mutatja, amit látni szeretnénk, nem a „karbonmentes zöld átállás” diadalmas termelési riportja, hanem azt, hogy a világ még mindig homlokegyenest ellenkező irányba tart, immár 8 évvel a sikeres Párizsi Klímaegyezmény aláírása után."

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Kiszámoló

Lehet bérelni is

Nagyon gyakori eset, hogy valakinek van egy lakása, ami már szűkös a két kamasszal, de ami ingatlant szeretnének helyette, ahhoz fel kellene venni 60-70 millió forint vagy akár még több hitelt, a

Holdblog

Túl a gyermekcsúcson

Megállt a gyermekek számának növekedése a világon - legalábbis az ENSZ felmérései szerint. A pillanatot, amikor a legtöbb gyermek van a Földön, a néhai Hans... The post Túl a gyermekcsúcson

Holdblog

Az elnök emberei

Donald Trumpot csak január 20-án iktatják be hivatalába, de leendő munkatársainak egy részét már ismerni. Közülük vannak páran, akik mellett nehéz lenne elmenni, anélkül, hogy... The post A

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet
Georgescu románia tüntetés