A Fehér Ház közleménye szerint a megbeszélésen szó volt az Egyesült Államok közelmúltban nyújtott katonai segítségéről, köztük a pénteken bejelentett 500 millió dolláros azonnali biztonsági támogatásról, amelynek célja - a tájékoztatás szövege szerint - az ukrán pozíciók erősítése Oroszországgal szemben.
Joe Biden beszámolt az ukrán elnöknek a pénteken bejelentett átfogó, Oroszország ellen hozott szankciós intézkedésekről is, amelyek az orosz kőolaj-termelést és -exportot célozzák - áll a közleményben, amelyben az is olvasható, hogy Joe Biden Ukrajna további segítségét sürgette a telefonbeszélgetés keretében is.
Ahogyan azt megírtuk, az Egyesült Államok szankciókat vezetett be a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen is, majd a brit kormány szintén szankciókat jelentett be a Gazprom Nyefty és a Szurgutnyeftyegaz orosz olaj- és gázipari óriásvállalatok ellen.
Joe Biden helyi idő szerint péntek este újságírók előtt is megemlítette a megbeszélését az ukrán elnökkel, amelyet hosszúnak nevezett. Kifejtette, hogy véleménye szerint,
amíg Nyugat-Európát sikerült egységben tartani Ukrajna mögött, addig Ukrajna is képes lehet felülkerekedni,
mert a háború Oroszország számára is komoly költségekkel jár. Ukrajna további támogatásának esélyét illetően a leköszönő elnök azt mondta, hogy reménye és várakozása szerint jelentős számú demokrata és republikánus kongresszusi képviselő és szenátor van az amerikai segítség fenntartása mellett, amennyiben Donald Trump hivatalba lépő elnök a támogatás csökkentését tervezné.
Címlapkép forrása: Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images