
Lavrov elismerte, hogy a NATO jogilag nem ígért semmit Oroszországnak
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elismerte, hogy a NATO semmilyen jogi ígéretet nem tett Oroszországnak a szövetség keleti terjeszkedésével kapcsolatban.
Az Antalyai Diplomáciai Fórumon Lavrov kijelentette, hogy a Szovjetunió Oroszországhoz hasonlóan egy időben nem rögzítette dokumentumokban a NATO azon ígéreteit, hogy nem terjeszkedik kelet felé, mert az orosz történelemben hagyománya volt a szóbeli megállapodások megkötésének és szót fogadni.
Lavrov hangsúlyozta, hogy a Szovjetunió és a Varsói Szerződés összeomlása után a NATO-t fel kellett volna bontani. Kitért arra is, hogy állítólag szóbeli ígéretek hangzottak el a szövetség kibővítésére, amelyeket Mihail Gorbacsov és Borisz Jelcin is megkapott. (RBK Ukrajina)
Holland védelmi miniszter: Ukrajnának a harcok leállása után is szüksége lesz uniós támogatásra
Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter úgy véli, hogy Ukrajnának a harcok leállása után is uniós támogatásra lesz szüksége ahhoz, hogy megerősítse képességeit Oroszország elrettentésére.
"Most szeretnénk támogatást nyújtani, mert a harcok most intenzívebbek, mint valaha. És még a harcok leállása után is Ukrajnának szüksége lesz a támogatásunkra, hogy megerősítse képességeit Oroszország elrettentéséhez. "Azaz, függetlenül attól, hogy mi történik a tárgyalóasztalnál, továbbra is támogatnunk kell Ukrajnát" - mondta. (Szabad Európa)
Orosz légicsapás érte Kijevet
Orosz légicsapás érte az ukrán fővárost szombatra virradóan, a támadásban az eddigi információk szerint hárman megsérültek - közölte Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere a Telegramon.

Megsértette Ukrajna az Oroszországgal kötött alkut?
Az orosz védelmi minisztérium szombaton azt állította, hogy Ukrajna az elmúlt nap folyamán öt támadást hajtott végre orosz energetikai infrastruktúra ellen, megsértve ezzel az ilyen csapásokra vonatkozó, az Egyesült Államok által közvetített moratóriumot.
Ukrajna és Oroszország a múlt hónapban megállapodott az egymás energetikai létesítményei elleni támadások szüneteltetéséről, de mindkét fél többször megvádolta egymást a moratórium megszegésével. (Reuters)
Trump hozhatja el a békét, mert tudja, hogy hova kell ütni
Ukrajna egyetlen esélye a békére Donald Trump amerikai elnöknél van - jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök a Sky News-nak adott, szombaton közzétett interjúban.
Ha valaki képes kikényszeríteni az orosz háború végét, az valószínűleg csak az Egyesült Államok elnöke
- jelentette ki. "A kérdés az, hogy elég elszánt lesz-e ahhoz, hogy ezt úgy tegye meg, hogy a béke igazságos és tartós legyen" - mutatott rá, hozzátéve, hogy ez nagyon fontos Európa számára.
Trump úr tudja, hova kell ütni, hogy fájjon
- mondta Duda, utalva Trumpnak az első hivatali ideje alatt az Északi Áramlat-2 gázvezeték ellen hozott döntéseire, amelyek szerinte "meghiúsították (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) energetikai ambícióit".
A Fehér Házzal folytatott februári tárgyalásaira vonatkozó kérdésre Duda azt válaszolta, hogy azok az amerikai csapatok lengyelországi jelenlétének megerősítésére összpontosítottak.
Felvetettem egy hatalmas amerikai katonai bázis létrehozásának ötletét. Akkor a Fort Trump nevet adtuk neki. Továbbra is remélem, hogy ez az ötlet megvalósul
- tette hozzá. (MTI)
Kiderült: az űrbe telepítene atomfegyvert Oroszország
NATO-t aggasztja annak veszélye, hogy Oroszország a közeljövőben atomfegyvert telepít a világűrbe - nyilatkozta Mark Rutte.

Brüsszel saját hadsereget építene egy nyilvánosságra került titkos EU-s javaslat szerint
Az EU pénzügyminiszterei tárgyalásokat kezdtek egy közös védelmi alap létrehozásáról, amely védelmi felszereléseket vásárolna és birtokolna, miközben használati díjat számolna fel a tagállamoknak, lehetővé téve a védelmi kiadások növelését anélkül, hogy további adósságot halmoznának fel a nemzeti költségvetésekben.

Három fontos tárgyaláson van túl Orbán Viktor
Orbán Viktor miniszterelnök kétoldalú tárgyalásokat folytatott Antalyában: az Antalya Diplomáciai Fórum keretében tárgyalt Irakli Kobakhidze grúz és Zseljka Cvijanovics boszniai vezetőkkel – közölte a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály. Pénteken Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalást.

Washington darabokra vágná fel Ukrajnát, Trump embere bemutatta a terveket
Donald Trump különmegbízottja, Keith Kellogg tábornok egy háború lezárását célzó javaslat részeként felvetette, hogy Ukrajnát a második világháború utáni Berlin mintájára fel lehetne osztani nyugati és keleti övezetekre – számolt be a Telegraph.

Borzonghat Donald Trump: a saját számait is földbe döngölte a vámháborúval
Április 2-át a „felszabadulás napjaként” hirdette meg Donald Trump, azt viszont nem tudni, hogy április 9-e miképp fog bevonulni a történelemkönyvekbe. Szerdán az amerikai elnök három hónapra felfüggesztette a múlt héten drámai módon bejelentett viszonossági vámjait, a 10%-os alapvám, és a Kínára kivetett 145%-os importtarifa ellenben maradt. A tőzsdék azonnal fellélegeztek a hír hallatán, a piacok kilőttek – ám rövid időn belül korrigáltak is, amint leesett a tantusz a Wall Street-en, hogy a vámháború bizony ezzel nem ért véget, és Donald Trump sem vált kiszámíthatóbbá, mint azelőtt. De mindeközben befutottak az első közvélemény-kutatási adatok arról, hogy az amerikaiak véleménye hogyan változott a Trump-adminisztrációról az idő alatt, amíg a Fehér Ház szerint az „alkukötés művészetét” láthattuk. Annyit előrebocsáthatunk, hogy nemcsak a tőzsdéken születtek negatív rekordok.

Új offenzívára készül Putyin, kiderült az igazság az Ukrajnában harcoló kínaikról – háborús híreink szombaton
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a légvédelmi egységek pénteken késő este 30 perc alatt 13 ukrán drónt semmisítettek meg. A Telegramon közzétett minisztériumi közlemény szerint este 10 és 10:30 között kilenc drónt semmisítettek meg az Ukrajnával határos Rosztovi régióban és négyet a Kurszki régióban – írja a Reuters.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök eközben ellátogatott szülővárosába, a közép-ukrajnai Krivij Rihbe, ahol egy héttel korábban orosz rakétacsapás 19 ember életét oltotta ki, köztük kilenc gyerekét és fiatalkorúét. Az ukrán vezetés az elmúlt napokban listát küldött Washingtonba azokról a célpontokról, amelyek szerintük sértik az energiainfrastruktúrára vonatkozó tűzszünetet, amelyet a felek amerikai közvetítéssel kötöttek a múlt hónapban.
Katonai elemzők úgy vélik, hogy Oroszország újabb offenzívára készül a következő hetekben, hogy erősítse pozícióját az esetleges tűzszüneti tárgyalásokon.
A frontvonalon eközben fokozódik a feszültség, miközben a diplomáciai rendezés kilátásai továbbra is bizonytalanok.
Steve Witkoff amerikai különmegbízott és Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken Oroszországban folytatott megbeszélései több mint négy órán át tartottak, de konkrét eredményeket nem hoztak nyilvánosságra.
Az Interfax orosz hírügynökség szerint Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nem zárta ki, hogy a megbeszéléseket követően újabb telefonbeszélgetés lesz Putyin és Trump között.
Kiderült, kik a kínai a katonák az ukrán fronon
Több mint száz, az orosz hadsereg oldalán Ukrajna ellen harcoló kínai állampolgár zsoldosként tevékenykedik, és nem áll közvetlen kapcsolatban a kínai kormánnyal - nyilatkozta két, az amerikai hírszerzéssel kapcsolatban álló amerikai tisztviselő és egy korábbi nyugati hírszerzési tisztviselő.
A korábbi tisztviselő a Reutersnek elmondta, hogy kínai katonai tisztek Peking jóváhagyásával tartózkodnak az orosz vonalak mögött, hogy taktikai tapasztalatokat szerezzenek a háborúból.
Samuel Paparo admirális, az amerikai indo-csendes-óceáni erők parancsnoka szerdán megerősítette, hogy az ukrán erők két kínai származású férfit fogtak el Kelet-Ukrajnában, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy információik szerint 155 kínai állampolgár harcol ott Oroszország oldalán.
Kína, amely "korlátok nélküli" partnerséget hirdetett Oroszországgal és tartózkodott Moszkva 2022-es ukrajnai inváziójának kritizálásától, "felelőtlennek" nevezte Zelenszkij kijelentéseit, és hangsúlyozta, hogy Kína nem részese a háborúnak.
A névtelenséget kérő amerikai tisztviselők szerint a kínai harcosok minimális kiképzéssel rendelkeznek, és nincs észlelhető hatásuk az orosz katonai műveletekre.
Az ügyet ismerő korábbi nyugati hírszerzési tisztviselő a Reutersnek elmondta, hogy
körülbelül 200 kínai zsoldos harcol Oroszország oldalán, akikkel a kínai kormánynak nincs kapcsolata.
Ugyanakkor kínai katonai tisztek Peking jóváhagyásával járják az orosz frontvonalak közelét, hogy tanulságokat és taktikákat vonjanak le a háborúból. A tisztek "egyértelműen jóváhagyással vannak ott" - mondta a korábbi tisztviselő.
Kína évek óta anyagi támogatást nyújt Moszkvának az Ukrajna elleni háborúhoz, elsősorban kettős felhasználású termékek - drónok és tankok karbantartásához szükséges alkatrészek - szállításával.
Peking halálos drónokat is szállított Oroszországnak a csatatéren való használatra.
Októberben a Biden-adminisztráció első alkalommal szankcionált két kínai vállalatot, amiért fegyverrendszereket szállítottak Moszkvának.
Nyugati országokból, köztük az Egyesült Államokból származó önkéntesek a háború kezdete óta harcolnak Ukrajna oldalán, míg Észak-Korea több mint 12 000 katonát küldött az orosz erők támogatására, akik közül ezreket megöltek vagy megsebesítettek a harcokban.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Dmytro Smolienko/Ukrinform/NurPhoto via Getty Images
Kijelölte az irányt a NATO-főtitkár: elmondta, ki jelenti a legnagyobb fenyegetést
Washingtonban puhatolózott Rutte.
Gyanús kriptobizniszre csapott le az MNB, a helyszínre is kiszálltak
Nagyon bűzlik a sztori.
A brexitet megelőzőnél is jobbá válhat a munkaerőáramlás
Brüsszel késznek tűnik alkalmazkodni a brit elvárásokhoz.
Jó hírek jöttek a vámháborúval kapcsolatban, reagálnak a befektetők
Emelkednek az európai tőzsdék.
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen