
Peking a hónap elején exportkorlátozásokat vezetett be hét ritkaföldfémre és mágnesre, amelyeket védelmi, energetikai és autóipari technológiákban használnak, válaszul Donald Trump amerikai elnök Kínával szemben bevezetett növekvő vámjaira.
Az új korlátozások a szamárium, gadolínium, terbium, diszprózium, lutécium, szkandium és ittrium közép- és nehéz ritkaföldfémekre vonatkoznak. A szabályozás értelmében a kínai vállalatoknak speciális engedélyeket kell szerezniük ezen erőforrások exportjához.
A hétfőn közzétett CSIS-jelentés figyelmeztet, hogy bár még nem világos, pontosan hogyan fogja Kína végrehajtani ezt a politikát, valószínűleg az exportok átmeneti szüneteltetéséhez vezet, amíg Peking létrehozza az engedélyezési rendszert, és ez ellátási zavarokat okozhat egyes amerikai cégeknek. A New York Times a héten arról számolt be, hogy Kína ritkaföldfém-exportjának szüneteltetése már meg is kezdődött.
Mivel Kína gyakorlatilag monopolhelyzetben van a globális nehéz ritkaföldfémek feldolgozásában, az ilyen korlátozások komoly fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok számára, különösen a védelmi technológiai ágazatban.
Az Egyesült Államok különösen sebezhető ezekben az ellátási láncokban
- figyelmeztetett a CSIS, hangsúlyozva, hogy a ritkaföldfémek
kulcsfontosságúak számos fejlett védelmi technológiához, és felhasználják őket vadászgépekben, tengeralattjárókban, rakétákban, radarrendszerekben és drónokban.
Az exportkorlátozások mellett Peking 16 amerikai szervezetet - egy kivételével mind a védelmi és repülőgépipari ágazatból - helyezett exportellenőrzési listájára. A listára kerülés megakadályozza, hogy a vállalatok "kettős felhasználású árukat" kapjanak, beleértve az említett ritkaföldfémeket is.
A CSIS jelentése szerint, ha Kína kereskedelmi ellenőrzései a közép- és nehéz ritkaföldfém-exportok teljes leállásához vezetnek, az Egyesült Államok képtelen lesz pótolni a hiányt.
Jelenleg nem folyik nehéz ritkaföldfém-szeparáció az Egyesült Államokban
- állapította meg a CSIS, bár megjegyezte, hogy ezeknek a képességeknek a fejlesztése folyamatban van.
A Védelmi Minisztérium a 2024-es Nemzeti Védelmi Ipari Stratégiájában célul tűzte ki egy teljes ritkaföldfém-ellátási lánc kifejlesztését, amely 2027-re kielégítheti az USA összes védelmi igényét. 2020 óta a minisztérium több mint 439 millió dollárt fordított a hazai ellátási láncok és nehéz ritkaföldfém-feldolgozó létesítmények kiépítésére a CSIS által gyűjtött adatok szerint.
A CSIS azonban rámutatott, hogy mire ezek a létesítmények működőképessé válnak, kibocsátásuk messze elmarad majd Kínáétól, és az USA még mindig távol lesz a Védelmi Minisztérium független ritkaföldfém-ellátásra vonatkozó céljától.
A bányászati és feldolgozási képességek fejlesztése hosszú távú erőfeszítést igényel, ami azt jelenti, hogy az Egyesült Államok a belátható jövőben hátrányban lesz
- tette hozzá.
Trump elnök Ukrajnával is megállapodást keres, amely hozzáférést biztosítana az ország ritkaföldfém-lelőhelyeihez. Azonban továbbra is kérdéses e lelőhelyek értéke és hozzáférhetősége.
A CSIS-jelentés figyelmeztet, hogy az exportkorlátozások közvetlen veszélyt jelentenek az amerikai katonai készültségre, kiemelve, hogy az ország már most is lemaradásban van a védelmi gyártás terén. "Már a legújabb korlátozások előtt is küzdött az amerikai védelmi ipari bázis a korlátozott kapacitással, és nem volt képes növelni a termelést a védelmi technológiai igények kielégítésére" - írták a szerzők.
A jelentés idéz egy 2022-es becslést egy amerikai légierő tisztviselőjétől, amely szerint Kína ötször-hatszor gyorsabban szerez be fejlett fegyverrendszereket és felszereléseket, mint az Egyesült Államok.
A kritikus ásványi anyagokra vonatkozó további tilalmak csak növelni fogják a szakadékot, lehetővé téve Kína számára, hogy gyorsabban erősítse katonai képességeit, mint az Egyesült Államok
- állapítja meg a jelentés.
Az Egyesült Államok nincs egyedül a Kína ritkaföldfém-monopóliumával kapcsolatos aggályaival, olyan országok, mint Ausztrália és Brazília szintén beruháznak a hazai ritkaföldfém-ellátási láncok megerősítésébe. A CSIS azt javasolja, hogy az USA nyújtson pénzügyi és diplomáciai támogatást ezen kezdeményezések sikerének biztosításához.
A CSIS szerint azonban Kína új exportengedélyezési rendszere a ritkaföldfémekre ösztönözheti a világ országait, hogy együttműködjenek Kínával, hogy megakadályozzák saját ellátásuk megszakadását.
Címlapkép forrása: Joan Valls/Urbanandsport/NurPhoto via Getty Images
Nem szereti a piac, ha a Fed függetlenségét megkérdőjelezik
Zuhannak a részvények, miután Trump "lúzernek" nevezte a Fed elnökét.
Vámháború: a legnagyobb kiskereskedelmi láncok képviselőivel találkozik Donald Trump
A Walmart és a Target importjának több mint fele Kínából származik.
Amit a unit linked biztosításokról tudnod kell(ett volna)
Hogy mennyire nem felesleges írni a pénzügyi termékekről újra és újra, az a múlt heti cikk hozzászólásaiból derül ki, akár itt, akár a Facebookon. Hiába volt róla már számtalanszor sz
Minél több bizonytalanságot okoz Trump, annál valószínűbb a recesszió
Zsiday Vikor volt a Partizán vendége, Trump vámpolitikáját vitatta meg Gulyás Márton műsorvezetővel. Az interjút megnézheted a YouTube-on, A HOLDBLOG-on egy szerkesztett változatát közöljük
Zsidayval vágjuk a rendet a káoszba
Zsiday Viktorral próbáltunk meg rendet teremteni Trump fejében. De sikerült? Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, A
TAO és HIPA bevallás 2025: mire figyeljenek a cégek?
Közeleg a 2024-es adóévre vonatkozó (TAO) társasági adó- és (HIPA) helyi iparűzési adóbevallási és adófizetési határidő. Az éves adót bevalló társaságoknak az idei évben 2025. júniu
Hogyan jutnak el a szélturbinák a tökéletes körforgásos gazdaságig?
A megújuló energiaforrások közül a szélenergia mutatja az egyik legdinamikusabb fejlődést, miközben a költséghatékonysága is évről-évre jelentősen javul. A tökéle
Követett részvények - 2025. április
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Hőre hangolva - milliárdos lehetőség a távfűtési rendszerek megújítására
Új lendületet kaphat a hazai távfűtés: 45 milliárd forintos kerettel jelent meg társadalmi egyeztetésen az a pályázati felhívás, amely a távhőszolgáltatók előtt nyit kaput az energiahaték
A környezeti zaj hatása a gyermekek olvasási képességére és viselkedésére Európában
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség elemzése szerint a közlekedési zaj rontja a gyerekek olvasási képességét és viselkedését.


- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Itt a halállista: ezeket a befektetéseket kerüld most
- Az euró lassan, de biztosan átveszi a dollár szerepét
- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Tízmilliárdokba kerülhet a száj- és körömfájás, napról napra nő a veszteség
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.