
A védelem most létkérdés, fontosabb, mint a strukturális reformok. Ha nem tudsz elegendő lőszert biztosítani a katonáidnak, nem igazán számít, mit mondasz
- mondta Sakaliene az interjúban.
"Lehetőségünk van megakadályozni, hogy polgáraink iszonyatos számban haljanak meg orosz golyóktól és bombáktól. De ehhez most kell forrásokat biztosítanunk a hadseregünk, védelmi képességeink megerősítésére."
Litvánia, amely a NATO és az EU tagja, és mind korábbi fennhatósága Oroszországgal, mind Moszkva közeli szövetségesével, Fehéroroszországgal határos, jövőre GDP-je 5,5%-át tervezi védelemre fordítani, szemben az idei 3,9%-kal.
Az Európai Unió pénzügyminiszterei szombaton egy közös védelmi alap létrehozását tárgyalták, amely védelmi felszereléseket vásárolna és birtokolna. Ez részben megoldást jelentene a magas adósságállománnyal rendelkező országok aggályaira, mivel a felmerülő adósság nem terhelné a nemzeti költségvetéseket.
A megbeszélés része annak az európai erőfeszítésnek, amely egy esetleges orosz támadásra való felkészülést célozza, mivel az EU-kormányok felismerték, hogy biztonságuk szempontjából már nem támaszkodhatnak teljes mértékben az Egyesült Államokra.
Oroszország védelmi minisztere decemberben kijelentette, hogy Moszkvának fel kell készülnie a NATO-val való közvetlen konfliktusra a következő évtizedben.
A különálló ReArm Europe terv keretében az EU a következő négy évben 800 milliárd euróval kívánja növelni katonai kiadásait a védelmi beruházásokra vonatkozó költségvetési szabályok lazítása és az EU költségvetése terhére történő közös hitelfelvétel révén nagyobb védelmi projektekre.
Sakaliene szerint az Európai Uniónak el kell törölnie a védelmi célú hitelfelvételre vonatkozó összes korlátozást, és azonnali támogatásokat, nem csak kölcsönöket kell nyújtania tagjainak erre a célra. A miniszter elmondta, hogy megérti Donald Trump amerikai elnök álláspontját, miszerint nem védené meg a NATO-szövetségeseket, ha azok nem költenek eleget saját védelmükre.
Ez a feszültség, ez a kellemetlen beszélgetés - indokolt. Ott tartunk, ahol tartunk, mert Európa éveken át szörnyen lemaradt
- mondta Sakaliene.
Trump szavai ellenére az első vonalbeli NATO-szövetségesek, Litvánia, Észtország, Lettország és Lengyelország "válság esetén számíthatnak az Egyesült Államokra", állította Sakaliene, mivel jelentős összegeket költenek védelmükre és szorosan együttműködnek az amerikai hadsereggel.
A miniszter reményét fejezte ki, hogy a NATO-szövetségesek a júniusi hágai NATO-csúcstalálkozón elkötelezik magukat a GDP legalább 4%-át kitevő védelmi kiadások mellett, szembenézve az orosz veszéllyel.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Személyi kölcsönt vett fel, de a milliós összeget már le is nyúlták a csalók
Több magyar ügyfelet is megrövidítettek.
Beütöttek a vámok, komoly problémái vannak a kínai gyártóknak az európai autópiacon
Többen nehézségekről számoltak be.
Hatalmas segélycsomagtól eshet el Ukrajna, pótolhatatlan vadászgépet vesztett Kijev – Ukrajnai háborús híreink kedden
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megszavazta a parlament az EP-képviselőkre vonatkozó szigorítást
Sokkal szigorúbb vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget rónak az uniós politikusokra.
Elvennék egyes bankok felügyeletét az Európai Központi Banktól
Hogy ne jelentsen versenyhátrányt a szigor az európai bankrendszer számára.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van,...
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi...
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai...
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott...
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan...
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő...
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát...
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek...
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok...

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.