Nemzetközi járványügyi megállapodást írhatnak alá
Globál

Nemzetközi járványügyi megállapodást írhatnak alá

MTI
A járványok elleni küzdelemről szóló nemzetközi megállapodás aláírására szólította fel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a szervezet tagországait hétfőn, a WHO által Genfben rendezett Világegészségügyi Konferencián (WHA78).

Megnyitó beszédében Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz méltatta a megállapodást kidolgozó tagországok erőfeszítéseit, amelyek, mint mondta, "nem lanyhultak a válság kellős közepén sem, és végül közös álláspont kialakításához vezettek".

A megállapodás áprilisban véglegesített szövegében - amelyet három éven át tartó egyeztetések előztek meg - a hatékonyabb megelőzést, észlelést és az erőteljesebb nemzetközi együttműködést emelték ki, beleértve a megfigyelést, illetve az oltóanyagokhoz és a kezelésekhez való egyenlő hozzáférést is szorgalmazzák.

Az egyezményt várhatóan kedden írják alá, a tagországok azonban május 26-ig további egyeztetéseket folytatnak a kórokozómintákhoz és a genetikai szekvenciákhoz való méltányos hozzáférés biztosításával kapcsolatos rendszerről (PABS), valamint a felhasználásukból származó előnyök megosztásáról.

A megállapodást ezt követően legalább 60 országnak ratifikálnia kell ahhoz, hogy életbe léphessen.

Beszédében Tedrosz figyelmeztetett a humanitárius támogatások megcsappanása nyomán kialakult helyzetre is, kiemelve, hogy számításaik szerint világszerte legkevesebb 70 országban élnek olyanok, akik emiatt nem jutnak orvosi kezeléshez, valamint sok egészségügyi központot is be kellett zárni.

Mint mondta, a WHO jelenleg 600 millió dolláros hiánnyal küzd az éves költségvetésében, az elkövetkezendő kétéves időszakban pedig 21 százalékos költségcsökkentéssel kell számolnia, és emiatt várhatóan sok alkalmazottját is elbocsátani kényszerül.

A főigazgató kiemelte, hogy a konferencián több tagország minisztere számolt be a támogatások megcsappanása nyomán kialakult nehézségekről, hozzátéve, hogy "több millió ember egészsége forog veszélyben".

Egyúttal úgy vélte, az országoknak többet kellene költeniük a globális egészségügyre a védelmi kiadások növelése közepette is.

Az államok súlyos összegeket költenek arra, hogy megvédjék magukat más államoktól, ám viszonylag keveset áldoznak arra, hogy védve legyenek egy sokkal nagyobb károkat okozó láthatatlan ellenségtől

- fogalmazott. Mint mondta, a WHO az elkövetkezendő két évre előirányzott, immár lecsökkentett költségvetése 2,1 milliárd dollár, kiemelve, hogy ennyit akár nyolc óra alatt elköltenek világszerte védelmi kiadásokra.

Tedrosz kijelentette azt is, hogy a palesztin lakosságú Gázai övezetben egyre nagyobb az éhínség kockázata, miközben a határain jelentős mennyiségű élelmiszersegélyt tartóztattak fel.

Az emberek olyan betegségekbe halnak bele, amelyek megelőzhetők lennének, miközben a gyógyszerek a határokon várnak, a kórházak elleni támadások pedig akadályozzák a betegek kezelését

- tette hozzá.

Az idén 78. alkalommal megrendezett Világegészségügyi Konferencia május 27-ig tart.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet