Odacsapott Trump a világ egyik leghíresebb intézményének, sokan figyelik a fejleményeket
Globál

Odacsapott Trump a világ egyik leghíresebb intézményének, sokan figyelik a fejleményeket

Portfolio
Az elmúlt időszakban az amerikai akadémiai szférában és a globális médiában is nagy visszhangot kapott a Trump-adminisztráció és a világ egyik legrangosabb oktatási intézményének számító Harvard Egyetem közötti csörte. Az ügy már odáig fajult, hogy a legfrissebb hírek szerint a Trump-kormányzat megvonta az egyetemtől a lehetőséget, hogy külföldi diákokat vegyen fel. Lévén, hogy az intézmény hallgatói bázisának közel negyedét nem amerikai állampolgárok teszik ki, a döntésre nagy figyelem hárult nemzetközi szinten is, amelyet az üggyel kapcsolatos Google-keresésekben is meglátszik. Cikkünkben a Google Trends alapján néztük meg, hogy alakult a téma iránti érdeklődés az interneten.

Harvard kontra Trump-kormányzat

A Massachusetts állambeli Harvard Egyetem és a Donald Trump kormányzata közötti viszony idén áprilisban mérgesedett el, mikor az amerikai kormány ötoldalas dokumentumban fogalmazott meg követeléseket az intézmény számára, egy 9 milliárd dolláros szövetségi támogatás elnyeréséért cserébe. Az ügy különösen nagy port kavart, ugyanis nem csak a világ egyik legismertebb oktatási intézményéről, az Egyesült Államok legszínvonalasabb elitegyetemeit tömörítő Ivy League (magyarul: Borostyánliga) egyik tagjáról van szó.

A kormányzat követelései között szerepelt

  • a Harvard tanszékeinek külsős ellenőrzése az antiszemitizmus szempontjából és a "nézőpontok sokszínűségének" biztosítása érdekében;
  • az, hogy a felvételi döntések érdemen alapuljanak, és ne bőrszín, faji, vallási, nemi vagy nemzeti származás alapján szülessenek;
  • "az amerikai értékekkel szemben ellenséges" nemzetközi jelentkezők elutasítása;
  • valamint a reformok végrehajtásáról szóló negyedéves jelentések benyújtása a szövetségi kormánynak 2028-ig.

Az egyetem arra hivatkozva vetette el a követelések végrehajtását, hogy azok sértik az intézmény integritását, szólásszabadsághoz fűződő alkotmányos jogát, valamint a több évszázados küldetését. A helyzetet követően Trump a teljes amerikai felsőoktatást is célba vette egy rendelettel, amelynek értelmében a szövetségi támogatásokért cserébe

az egyetemeknek és főiskoláknak el véget kell vetniük a "jogellenes diszkriminációnak", ezzel a sokat emlegetett sokszínűségi (DEI) programokra utalva.

A Harvard az erős nyomás ellenére sem engedett a követeléseknek a későbbiekben, ezért a Trump-adminisztráció megvonta az intézménytől az összes szövetségi támogatást. A befagyasztott 2,2 milliárd dollárnyi szövetségi finanszírozáson felül később nyolc szövetségi ügynökség további 450 millió dollárnyi támogatást von meg a Harvard Egyetemtől.

A héten még a korábbiakhoz képest is magasabb szintre lépett az egyetem és a Trump-kormányzat szembenállása, mikor a New York Times információ szerint kiderült, hogy a Trump-adminisztráció azonnali hatállyal felfüggesztette a Harvard Egyetem jogát nemzetközi diákok fogadására. A döntéssel gyakorlati következményeiről egyelőre keveset tudni, azonban az iskola hivatalos oldalán megjelenő közlemény szerint:

A Harvard elkötelezett amellett, hogy továbbra is fogadhassa a több mint 140 országból érkező nemzetközi hallgatókat és tudósokat.

Az egyetem a kormány intézkedését követően egyenesen alkotmányellenes megtorlásnak nevezte Trump intézkedését és beperelte az amerikai kormányzatot a bostoni szövetségi bíróságon.

Az internet is rápörgött Trump Harvard ellen indított hadjáratára

Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.

A Google Trends segítségével nemrég a pápaválasztással kapcsolatban megnéztük, hogy alakult a legesélyesebb pápajelöltek iránti érdeklődés XIV. Leó megválasztása előtt, majd azt is megvizsgáltuk, mennyire mozgatták meg az internetezőket a magyarországi érettségi vizsgák. Legutóbbi cikkünkben azt néztük meg, hogy Donald Trump katari uralkodócsaládtól kapott elképesztő értékű ajándéka mennyire befolyásolta a keresések világszerte.

Ha az elmúlt 90 nap keresési statisztikáit nézzük, jól kirajzolódik, hogy a Harvard Egyetem témaköre iránti érdeklődés először

áprilisban ugrott meg világszerte, mikor az intézmény nemet mondott a kormányzati követeléseknek, majd az elmúlt napokban újra erősödött a keresési intenzitás, a külföldi diákok kitiltásáról érkező hírek következtében.

Harvard Egyetem keresések az elmúlt 90 napban világszerte
Kép forrása: Google Trends

Mivel az ügyben folyamatosan érkeznek még friss hírek és folyamatosan változik az aktuális keresési intenzitás, a Google Trends csak szaggatott vonallal jelzi a grafikonon a kereséseket, így a következőkben vélhetően még nagy valószínűséggel még magasabb lesz az érdeklődés.

Ha a Google Trends aktuálisan legfelkapottabb témákat mutató oldalát nézzük,

az elmúlt napon az egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó téma volt az országban az topegyetem.

Harvard a legfelkapottabb témák között az egyesült államokban
Kép forrása: Google Trends

Az egyetem iránti érdeklődés nem csak a közelmúlthoz képest volt kiemelkedő a Google-ben:

az elmúlt öt évben egyszer sem volt olyan erős a keresési intenzitás az oktatási intézménnyel kapcsolatban, mint az idei események alatt.

Harvard Egyetem keresések az elmúlt öt évben világszerte
Kép forrása: Google Trends

A Harvard külföldi hallgatóinak legnagyobb része Kínából érkezik az egyetemre, amelyből kifolyólag nem meglepő, hogy a térképes adatokat nézve egyértelműen a távol-keleti országban generálta arányaiban a legnagyobb érdeklődést az intézmény.

Harvard Egyetem iránti érdeklődés az elmúlt egy hétben világszerte térképen
Kép forrása: Google Trends

Ugyan a Trump-kormányzat a többi felsőoktatási intézménnyel szemben is fogalmazott meg elvárásokat áprilisban, a többi Ivy League egyetem iránti keresési statisztikákon ez nem látszik meg egyértelműen.

A Harvard egyetemmel összevetve a többi amerikai topegyetem keresései nem ugrottak meg számottevően az elmúlt időszakban.

Ivy League egyetemek iránti érdeklődés az elmúlt 90 napban
Kép forrása: Google Trends

Ez a tartalom a Google-lel való fizetett partnerség része, a Google Trends népszerűsítésére.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Összkép

10 éves az Összkép Magazin

Rengeteg cikk, sok alapos elemzés, és jó pár szép és erős gondolat a 10 év eredménye. Talán valami többet is létrehoztunk: egy szellemi és lelki megközelítést, ami segít jobban megérteni

KonyhaKontrolling

Görgető FIRE

Azok, akik már elérték a FIRE-t (vagy legalábbis az FI részét) sokszor gondolkoznak el azon, hogy mennyit költhetnek el az út közben érkező esetleges jövedelmükből. Aki nem tudná: a FIRE a p

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet