Riadót fújt az orosz titkosszolgálat: már Moszkva legfontosabb szövetségese is orosz területekre pályázik
Globál

Riadót fújt az orosz titkosszolgálat: már Moszkva legfontosabb szövetségese is orosz területekre pályázik

Portfolio
Miközben Vlagyimir Putyin orosz elnök nyilvánosan a Kínával való megbonthatatlan barátságról és stratégiai együttműködésről beszél, az orosz belbiztonsági szolgálat (FSZB) egy titkos egysége ellenségként tekint Pekingre, és a növekvő kínai befolyásra és területi igényekre - számolt be a The New York Times egy, általuk megszerzett belső dokumentum alapján.

A megszerzett dokumentum szerint Kína komoly fenyegetést jelent Oroszországra. Az FSZB jelentése több pekingi titkosszolgálati tevékenységet is felsorol:

  • Peking egyrészről megpróbál orosz kémeket beszervezni és érzékeny katonai technológiákhoz hozzáférni, gyakran elégedetlen orosz tudósok elcsábításával.  Ezen kívül próbálkozott pilóták és mérnökök leigazolásával is.
  • A kínai hírszerzés az ukrajnai háborút is figyelemmel kíséri, hogy tanuljon a nyugati fegyverekről és hadviselésről. Peking számára a legértékesebb információk a drónok használatával kapcsolatosak.
  • Az FSZB attól is tart, hogy kínai tudósok megalapozzák az orosz területekre vonatkozó követeléseket,
  • valamint, hogy kínai hírszerzők arktiszi bányavállalatok és egyetemi kutatóközpontok fedésében kémkednek a régióban.

A 2023 végére, 2024 elejére keltezett dokumentum felfedi, hogy három nappal az ukrajnai invázió előtt az FSZB jóváhagyott egy programot, amelynek célja a kínai kémtevékenységek megakadályozása.

Az FSZB szerint a kínai hírszerzés - miután Moszkva ukrajnai lekötöttségét érzékelte - fokozta erőfeszítéseit orosz tisztviselők, szakértők, újságírók és üzletemberek beszervezésére. Az orosz elhárítás például monitorozni kezdte a kínai WeChat alkalmazás oroszországi felhasználóit is.

A dokumentum ezzel párhuzamosan rámutat számos kínai törekvésre, és együttműködésre: kiderül belőle az is például, hogy Peking javasolta az alternatív ellátási láncok kiépítését és aktívan szeretne részt venni az orosz drónok és más csúcsfegyverek gyártásában. Ugyanakkor a kínaiak szkeptikusak az orosz eredményeket látva: a dokumentum tartalmaz utasításokat arról, hogyan kell az orosz hadsereget jobb színben feltüntetni a potenciális kínai kémeknek gondolt emberek előtt.

Ebből fakadóan, az FSZB aggódik az esetleges kínai területi igények miatt is - a két ország több, mint 4 ezer kilométeres közös határon osztozik, miközben egykori (19. századi szerződések) jelentős kínai területeket juttattak anno a cári birodalomnak, beleértve a Vlagyivosztokot is.

A jelentés szerint Kína az orosz Távol-Keleten "ősi kínai népek" nyomait keresi, feltehetően a kínai területi igények alátámasztására.

2023-ban Peking olyan térképpel borzolta a kedélyeket, amely tartalmazta az Oroszországon belül található városok és területek történelmi kínai neveit.

A dokumentum Kína közép-ázsiai és arktiszi terjeszkedésével kapcsolatos aggodalmakat is megfogalmaz. Az FSZB szerint Peking új stratégiát dolgozott ki a kínai soft power előmozdítására Közép-Ázsiában, kezdve Üzbegisztánban. Ezek az országok hagyományosan orosz érdekszférának számítanak, de Kína főként humanitárius segélyek biztosításával próbálja növelni saját befolyását.

A másik féltett övezet Moszkva sarkvidéki területe: eredetileg ez a terület túlságosan jeges volt bármiféle hajózáshoz, de a klímaváltozás miatt egyre fontosabb szerepet tölthet be, mivel lerövidíti az Európa és Ázsia közötti szállítási időt és útvonalat.. Ráadásul a jégsapka alatt jelentős mennyiségű természeti kincs található. Az Arktiszon főként aktív kínai kémtevékenység jellemző, különösen felsőoktatási intézményeket és bányavállalatokat használva fedőszervként.

Mindezen aggodalmak ellenére az FSZB jelentése egyértelművé teszi, hogy a kínai támogatás veszélyeztetésének még súlyosabb következményei lehetnének Oroszországra nézve, ezért

a dokumentum határozottan figyelmezteti a tiszteket, hogy bármiféle érzékeny intézkedés esetén felsővezetői engedélyre van szükségük.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Ember: küzdj....vagy lépj le!

\"Fight or flight\" - ez lett a jelenkor egyik legnagyobb dilemmája. Küzdjünk tovább (magyarul: éljünk tovább), vagy meneküljünk ki ebből a világból (ne éljünk tovább)?... The post Ember: k

RSM Blog

Módosított kiberbiztonsági határidők!

A 2024. évi LXIX. törvény 2025. május 31-én hatályba lépett módosításai fontos változásokat hoztak, NIS2 irányelv szerinti megfelelési kötelezettségek terén. A módosítás célj

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Amerika megtámadta Iránt - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint
Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet