Kényetlen-kelletlen elismerte a CIA - Tényleg Trump javára piszkált bele Putyin a 2016-os választásokba
Globál

Kényetlen-kelletlen elismerte a CIA - Tényleg Trump javára piszkált bele Putyin a 2016-os választásokba

Portfolio
Egy szerdán nyilvánosságra hozott CIA-felülvizsgálat kritikával illeti, ahogyan a hírszerző ügynökség arra a következtetésre jutott, hogy Oroszország befolyásolni próbálta a 2016-os amerikai elnökválasztást Donald Trump javára, ugyanakkor megállapítja, hogy az összegző értékelés alapvetően helytálló volt. - számolt be a Politico.

A John Ratcliffe CIA-igazgató által megrendelt felülvizsgálat szerint az eredeti értékelés túl gyorsan készült el, és a hírszerző ügynökségek vezetői túlzott mértékben vettek részt a folyamatban. Ennek ellenére a jelentés nem kérdőjelezi meg az értékelés következtetéseit, sőt

kiemeli, hogy az "erősen ragaszkodott a szakmai normákhoz", és "elemzői szigora meghaladta a legtöbb hírszerzési értékelését".

A felülvizsgálat megkérdőjelezte a CIA és az FBI "magas bizonyossági szintjét" azzal kapcsolatban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök "törekedett" Trump megsegítésére, megjegyezve, hogy ez egyetlen forrásra támaszkodott, nem pedig több forrásra, ami általában szükséges lenne egy ilyen következtetéshez. Ugyanakkor nem vitatta azt a megállapítást, hogy Putyin igyekezett rontani Hillary Clinton esélyeit.

"Az akkori ügynökségvezetők politikailag feszült környezetet teremtettek, ami rendkívüli elemzési folyamatot indított el egy demokráciánk szempontjából alapvető kérdésben" - nyilatkozta Ratcliffe a szerdai sajtóközleményben. "Az én felügyeletem alatt elkötelezett vagyok annak biztosítása mellett, hogy elemzőink politikai befolyástól mentes értékeléseket tudjanak készíteni."

A felülvizsgálat azonban nagyrészt igazolta a 2016-os értékelést, és számos korábbi amerikai tisztviselő, aki részt vett annak elkészítésében, bizalmi szavazásként értékelte munkájuk megítélését.

A hírszerzési elemzések felülvizsgálata nem szokatlan, különösen ha magas profilú vagy vitatott ügyről van szó.

Emily Harding, a CIA korábbi elemzője szerint "a jelentésben kiemelt problémák szintén rendkívül normálisak", és "luxus, amikor egy elemzőnek nincs szűkös időkerete".

Bár az ilyen felülvizsgálatok nem ritkák, azok nyilvánosságra hozatala szokatlan. "Az egyetlen ok, amiért ezt nyilvánosságra hoznák, politikai természetű" - nyilatkozta egy névtelenséget kérő volt CIA-elemző.

A 2017-es értékelés felülvizsgálatára a CIA-jelentés szerint azért nem került sor mostanáig, mert "politikailag túl érzékeny" volt.

A jelentés nyilvánosságra hozatala után Ratcliffe az X-en olyan jellemzést tett közzé, amely látszólag eltért a tényleges megállapításoktól, azt állítva, hogy "Brennan, Clapper és Comey manipulálták a hírszerzést és elhallgattatták a szakembereket - mindezt Trump ellen".

Címlapkép forrása: Steffen Kugler /BPA via Getty Images

KonyhaKontrolling

Nem TBSZ brókerek Magyarországon

Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB

Holdblog

A Klubvébé lehet az új Szuperliga

Javában zajlik a 2025-ös, lényegében kísérleti Klubvilágbajnokság az Egyesült Államokban. A látottak inkább kevesebb, mint több meglepetéssel szolgálnak, de lehet, hogy van valami, amiről

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Díjmentes online előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet