Újabb katonai összefogás Kínával szemben – Japán rombolókat adhat a Fülöp-szigeteknek
Globál

Újabb katonai összefogás Kínával szemben – Japán rombolókat adhat a Fülöp-szigeteknek

Portfolio
Japán hadihajók érkezhetnek a Fülöp-szigetekre a két ország védelmi együttműködésének újabb lépéseként. A rombolók átvételéről idén nyáron döntenek, miután a fülöp-szigeteki szakértők részletesen átvizsgálják azokat Japánban. A beszerzés a térség biztonságpolitikai feszültségei közepette különös jelentőséggel bír.

A Yomiuri japán napilap vasárnap arról számolt be, hogy

Japán hat Abukuma-osztályú rombolókísérő hajó átadását tervezi a Fülöp-szigeteki haditengerészet számára.

Gen Nakatani japán és Gilberto Teodoro fülöp-szigeteki védelmi miniszter még májusban, Szingapúrban állapodott meg arról, hogy Japán rombolókat exportálhat a Fülöp-szigetekre. A Fülöp-szigeteki Haditengerészet közleménye alapján a szakértőik alapos műszaki és hadászati vizsgálatokat fognak elvégezni, amelyek eredménye alapján döntenek arról, hogy beszerzik-e a rombolókat, illetve hogy azok mennyiben illeszkednek a haditengerészet modernizációs célkitűzéseihez.

Tokió és Manila biztonsági szempontból hasonló kihívásokkal néz szembe, különösen Kína egyre határozottabb térségbeli fellépése miatt – Japán a Kelet-kínai-tengeren, a Fülöp-szigetek pedig a Dél-kínai-tengeren érzi veszélyeztetve érdekeit.

A két ország védelmi együttműködése már eddig is szoros volt: közös hadgyakorlatokat tartottak, Japán radarrendszereket szállított Manilának, és rendszeres stratégiai párbeszédet folytatnak. Tavaly kölcsönös hozzáférési megállapodást is aláírtak, amely lehetővé teszi a katonai erők egymás területén történő ideiglenes állomásoztatását.

Japán pacifista alkotmánya ugyan korlátozza a fegyverexportot, de a Tokió által javasolt konstrukció szerint a hajókra felszerelendő rendszereket – például a Fülöp-szigetek által kért kommunikációs és irányítórendszereket – közös fejlesztési projektként kezelik majd, így megkerülhetik az alkotmányos korlátokat.

A Fülöp-szigeteknek jelenleg nincs saját rombolója, flottájuk fregattokból és korvettekből áll, amelyek általában kisebb méretűek és könnyebb fegyverzettel rendelkeznek. A Japán által felajánlott Abukuma-osztályú rombolókísérők körülbelül 2000 tonnás vízkiszorításúak, 120 fős legénységgel üzemeltethetők, és tengeralattjáró-elhárító, hajó elleni rakétákkal, torpedókkal és ágyúkkal is fel vannak szerelve.

Forrás: Reuters

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet