Amerika szupervámja globális káoszt okozna az olajpiacon
Globál

Amerika szupervámja globális káoszt okozna az olajpiacon

Portfolio
Az Egyesült Államok szankciós javaslata, amely 500%-os vámot vetne ki az orosz olajat vásárló országokra, komoly diplomáciai feszültséget váltott ki Újdelhi és Washington között. India, amely jelenleg a világ egyik legnagyobb orosz kőolaj-vásárlója, attól tart, hogy az intézkedés jelentős gazdasági kárt okozna számára – és ezzel újabb áremelkedést indítana el a globális olajpiacokon.

A kétpárti amerikai törvényjavaslat – amelyet Lindsey Graham republikánus és Richard Blumenthal demokrata szenátor terjesztett be –

másodlagos szankciókkal sújtaná azokat az országokat, amelyek továbbra is vásárolnak orosz energiahordozókat

- egy 500%-os büntetővám formájában minden vásárlás után.

Amerika célja egyértelmű: nyomás alá helyezni Oroszországot az Ukrajna elleni háború miatt, és így közvetetten tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Vlagyimir Putyint. Graham szerint

ha egy ország vásárol az olcsó orosz olajból és közben nem segíti Ukrajnát, az meg fogja fizetni az árát

Az amerikai törvényhozók szerint a javaslatot már 84 szenátor és 70 képviselő támogatja, Trump elnök pedig "egyetértett" az elképzeléssel.

Eközben India mára az orosz olaj egyik legnagyobb globális felvevőpiacává vált. 2025 júniusában az ország napi átlagban 2 millió hordó orosz kőolajat importált,

ami az összes indiai kőolajimport 44%-át tette ki.

A 2024/25-ös pénzügyi évben India mintegy 50 milliárd dollár értékben vásárolt orosz nyersolajat, jelentős árkedvezmények mellett. A moszkvai import különösen vonzó Újdelhi számára, mivel a Brenthez képest hordónként 2–2,5 dolláros árengedménnyel tudja beszerezni a nyersanyagot. Az orosz olaj ezzel olcsóbb az iraki, sőt a szaúdi és amerikai olajnál is – áprilisban például 7–8 dollárral volt kedvezőbb az ár, mint a szaúdi importé.

A kedvező beszerzések következtében az indiai kormány akár 3–4 milliárd dolláros megtakarítást is elkönyvelhetett az orosz import révén – állítják a híroldalnak nyilatkozó szakértők a vámadatokra alapozva.

Indiai reakció: diplomáciai nyomásgyakorlás

Az indiai külügyminiszter, Subrahmanyam Jaishankar nyilatkozata szerint

bármilyen fejleményt, amely hatással van India érdekeire, élénk figyelemmel kísérünk

- hozzátéve, hogy kapcsolatban állnak Lindsey Grahammel is az ügy kapcsán - számolt be az Energyintel. Egy kormányzati tisztviselő megerősítette: India csak az ENSZ által jóváhagyott szankciókat ismeri el, az USA, az EU és az Egyesült Királyság egyoldalú intézkedéseit nem.

Az elemzők szerint, ha az Egyesült Államok valóban bevezeti a tervezett büntetőintézkedéseket,

az komoly áremelkedéshez vezethet a globális olajpiacon.

Az orosz olaj mintegy 4 millió hordó/nap globális kínálatot jelent – ennek ellehetetlenítése drámai módon szűkítené a kínálati oldalt, újabb inflációs nyomást gyakorolva a világpiacra. Paradox módon ez ellentétes lehet Donald Trump választási ígéreteivel, amelyek az alacsonyabb üzemanyagárakat célozták.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet