Figyelmeztető jelentés érkezett: ezért bukhat el Ukrajna a drónháborúban
Globál

Figyelmeztető jelentés érkezett: ezért bukhat el Ukrajna a drónháborúban

Portfolio
Az ukrán dróngyártás az elmúlt év során példátlan növekedésen ment keresztül: a termelés 900%-kal emelkedett, a 2024 nyarán gyártott havi 20 ezer darabos mennyiségről mára több mint 200 ezerre nőtt. Ez a fejlődés világos jele annak, hogy Ukrajna stratégiai prioritássá tette a drónok fejlesztését és alkalmazását a háborús körülmények között. A drónok nem csupán kiegészítő eszközökké, hanem a modern hadviselés egyik kulcselemévé váltak.
Az AI-forradalom legnagyobb innovációiról és a digitális transzformációról is szó lesz a Portfolio november 25-ei AI & Digital Transformation rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!

Az Atlantic Council és a Georgetown Security Studies Review elemzői azonban arra figyelmeztetnek, hogy a mennyiségi növekedés önmagában nem elegendő:

szükség van hosszú távú stratégiára, új technológiákba történő beruházásokra és az innovációs környezet megerősítésére is

- írja a Defense Express.

Az egyik fontos észrevételük a szellemi tulajdon védelmére vonatkozik. Jelenleg Ukrajna viszonylag kevés szabadalmat nyújt be dróntechnológiák terén, különösen Oroszországhoz és más iparilag fejlett országokhoz képest. Bár háborús környezetben ez nem elsődleges szempont, hosszabb távon a szabadalmaztatás és a fejlesztések jogi védelme nélkülözhetetlen a tudásalapú iparágak fejlődéséhez.

A szakértők kiemelik a hosszú távú védelmi szerződések fontosságát is. Az ukrán hadiipar szereplői már régóta sürgetik az ilyen megállapodásokat, hiszen ezek lehetővé teszik a kiszámítható tervezést, a munkaerő stabil alkalmazását, a gyártási láncok hatékony működtetését és a beruházások megtérülését. A hosszú távú finanszírozás hiánya jelenleg az egyik legnagyobb akadálya a gyártás optimalizálásának.

A minőségellenőrzés is kulcskérdéssé vált. A szakértők szerint szükség lenne egységes szabványokra a drónok gyártásában, de még inkább a meglévő követelmények betartásának szigorú ellenőrzésére. A harctéri tapasztalatok alapján világos: egy rossz minőségű eszköz nemcsak hogy hatástalan, de veszélybe sodorhatja a kezelő személyzetet is.

Az elemzés szerint

Ukrajnának egyensúlyt kell találnia a tömegtermelés és a magasabb technológiai szintű, specializált drónok fejlesztése között.

Az olyan innovatív megoldások, mint az optikai kábellel vezérelt vagy mesterséges intelligenciával irányított eszközök kulcsfontosságúak lehetnek a hadszíntéren elért technológiai fölény megőrzésében.

Végül, de nem utolsósorban: a hazai innovációs ökoszisztémát tovább kell erősíteni, és szükség van nemzetközi befektetések bevonására is. Ezek nemcsak pénzügyi támogatást jelentenek, hanem lehetőséget nyitnak új technológiák integrálására és nemzetközi együttműködésekre.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet