FONTOS Több évtizedes feminista álom válik valóra: diadalmenetben a női sport
Egyre jobban eldurvul Kijev vitája a nagyhatalommal: ki akarták fülelni a Neptune rakéták titkait, de lebuktak
Globál

Egyre jobban eldurvul Kijev vitája a nagyhatalommal: ki akarták fülelni a Neptune rakéták titkait, de lebuktak

Portfolio
Az ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) kínai kémeket tartóztatott le, akik a gyanú szerint a Neptune rakéta technológiai titkait szerették volna megszerezni.

Egyáltalán nem jelent meglepetést, hogy a háborútól függetlenül is állandóan zajlanak a kémjátszmák a különböző hatalmak között, nagyjából közismert tény, hogy a legtöbb katonai titokra nagyon is vevők a hadiipari szereplők. Nincs most ez másképpen Ukrajnában sem, ahol ráadásul folyamatosan bukkannak elő az újabbnál újabb technológiai megoldások, ezek közé tartozik a Neptune rakéta is. Az SZBU kiderítette, hogy a két gyanúsított szorosan kapcsolódik Ukrajnához:

  • A 24 éves korábbi diák a kelet-európai országban járt egyetemre, ám a gyenge tanulmányi eredményei miatt távoznia kellett az intézményből. Ezt követően el kellett volna hagynia az országot, ám ő ennek ellenére mégis ott maradt. Megbízása értelmében meg kellett volna szereznie a Neptune gyártásáról szóló műszaki dokumentációt. Mivel erre neki nem volt lehetősége, ezért igyekezett egy bennfentes ukrán állampolgárt beszervezni.
  • A másik gyanúsított a volt diák apja, aki gyakran Ukrajnába utazott, hogy koordinálja a fia tevékenységét.

Az SZBU már a kémtevékenység kezdetén lefülelte a gyanúsítottakat, tetten is érték őket, miközben éppen minősített adatokat igyekeztek átadni. A korábbi diák apja esetében azt hozták fel, hogy a kínai hírszerző szolgálatoknak igyekezett átadni az adatokat. Miután őrizetbe vették őket, házkutatást tartottak, ekkor több kulcsfontosságú bizonyíték is előkerült, így például kommunikációra és adatgyűjtésre használt mobiltelefonok. Amennyiben bűnösnek találják őket kémkedés vádjában, akkor

15 évnyi börtönbüntetés is várhat rájuk az országban vagyonelkobzás terhe mellett.

A mostani eset egyben azt is feltárja, hogy Kijev hajlandó látványos jelzéseket tenni Peking számára, hogy tisztában vannak a keleti nagyhatalom tevékenységével. Az ukrán parlament tegnap fogadott el öt kínai vállalat ellen szankciókat, mivel a gyanú szerint kulcsfontosságú alkatrészeket szállítanak az orosz hadiiparnak, köztük a Sahed-drón gyártásához. Ez egyre komolyabb frusztrációt okoz Ukrajnában a döntéshozók számára, ezt pedig éppen a ma hajnali támadás mutatta meg: összesen 741 eszközzel indított támadást az orosz légierő, ezek közül 728 a Sahed-típusú drónok közé tartozott. Fontos hangsúlyozni, hogy ezen felül további orosz gyártású fegyverekben is bukkantak fel már kínai alkatrészek. Peking tagadja ezeket az értesüléseket, bár az nemrégiben kiszivárgott, hogy Vang Ji külügyminiszter egy feszült zártkörű ülésen azt mondta az EU vezetőinek, hogy Kína „nem engedheti meg” Oroszország vereségét Ukrajnában.

Címlapkép forrása: President.gov.ua via Wikimedia Commons

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet