Miközben mindenki Oroszország összeroppanására figyelt, Európa szinte teljesen kifogyott egy kulcsfontosságú katonai eszközből
Globál

Miközben mindenki Oroszország összeroppanására figyelt, Európa szinte teljesen kifogyott egy kulcsfontosságú katonai eszközből

Portfolio
Az orosz-ukrán háború folyamatos veszteségeket okoz a páncélozott járművek és különösen a harckocsik terén Kijev számára is. Korábban Ukrajna szovjet és nyugati modelleket egyaránt kapott partnereitől, de úgy tűnik, hogy ez hamarosan teljesen megszűnhet – írta meg elemzését a Defence Express.

A most érkező 49 ausztrál M1A1 Abrams, és a 32 darab dán-holland-német Leopard 1A5-ös az utolsó, nyugatról bejelentett harckocsiknak számítanak. Nincs több projekt, vagy közös európai összefogás Ukrajna páncélosokkal való ellátására.

Európa régi tartalékai kimerültek, új tankokra pedig legrosszabb esetben is éveket kell várni. A helyzetet tovább nehezítik a termelési korlátok, valamint néhány – még készlettel rendelkező ország – Ukrajnával szembeni ellenséges magatartása.

Az ukrán portál kiemeli, szovjet kori harckocsikat még továbbra is üzemeltet (vagy raktároz) öt ország: Lengyelország, Csehország, Magyarország, Bulgária és Szlovákia. A potenciális ügyfelek listájáról Magyarország, Szlovákia és Bulgária rögtön kizárható,

mivel politikai okokból nem valószínű, hogy átadnák harcjárműveiket.

Nagyobb reményeket ugyanakkor a két barátságos országhoz sem fűzhetnek. Ugyan Lengyelország küldött már T-72-es variánsokat, jelenleg pedig nagy számban érkeznek új harckocsik az országba, Varsó a közeljövőben nem valószínű, hogy tervez további harckocsi-felajánlásokat.

Csehország is hasonló helyzetben van – ugyan rendelkezik még egy zászlóaljnyi T-72-essel, de beszerzése kisebb volumenű, mint Lengyelországé (mindössze 76 darab Leopard 2A8), ráadásul még ott is kisebb pénzügyi nehézségekkel küzd.  

Áttérve a nyugati páncélosokra, lényegében egész Európában a Leopard 2-es különböző variánsai váltak meghatározóvá. Ugyanakkor az európai országok készletei ezekből továbbra is relatíve alacsonynak számítanak, ráadásul a növekvő orosz fenyegetés hatására egyre inkább elzárkóznak a saját arzenáljuk gyengítésétől.

A kézenfekvő megoldás tehát az új járművek megrendelése lehetne – Ukrajna például így tesz gyalogsági harcjárművek esetén -, de az egyetlen, elérhető páncélos, a Leopard 2 esetén más a helyzet. Németország 18 Leopard 2A8-ast rendelt 2023-ban, Svédország pedig 44-et 2024 végén. Előbbi szállítása 2025-26-ra várható, utóbbié 2028-31-ben.

Ez egyszerre két dolgot jelent:

az új harckocsik gyártása Európában limitált, ráadásul az ipari kapacitások nagyjából az évtized végéig le vannak kötve.

Így Ukrajna – ha rendel is – azt csakis más országok rovására teheti meg, mivel a 2030-as szállítási idő igencsak kései lehet Kijev számára.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet