Ilyen még nem volt: új szövetség született Európa két atomhatalma között
Globál

Ilyen még nem volt: új szövetség született Európa két atomhatalma között

MTI
|
Portfolio
Nagy-Britannia és Franciaország történelmi jelentőségű nukleáris együttműködési megállapodást kötött, amely lehetővé teszi a két ország önálló nukleáris elrettentő erejének összehangolt alkalmazását szükség esetén.

Emmanuel Macron francia elnök londoni állami látogatásának utolsó napján, csütörtökön találkozott Keir Starmer brit kormányfővel a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban, ahol aláírták az új nukleáris együttműködési deklarációt.

A londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a megállapodás precedens nélküli együttműködést indít el a nukleáris elrettentés területén a két ország között. Bár mindkét ország nukleáris arzenálja továbbra is független marad,

a dokumentum első alkalommal rögzíti, hogy ezek bevetését a két kormány koordinálhatja.

A deklaráció értelmében mindkét ország nukleáris képességeit bevethetik olyan ellenfelekkel szemben, amelyek akár Nagy-Britannia, akár Franciaország létfontosságú érdekeit veszélyeztetik.

A brit védelmi tárca közleménye hangsúlyozza, hogy Európában kizárólag Nagy-Britannia és Franciaország rendelkezik nukleáris fegyverzettel, és ez az elrettentő potenciál jelentősen hozzájárul a NATO és az euro-atlanti térség biztonságához.

Nagy-Britannia jelenlegi hadászati nukleáris ütőerejét négy Vanguard osztályú tengeralattjáró képviseli. Ezek egyenként 16 Trident rakétával szerelhetők fel, és minden rakéta nyolc nukleáris robbanófejet hordozhat.

A brit kormány nemrég bejelentette, hogy nukleáris fegyverek hordozására is alkalmas F-35A harci repülőgépeket vásárol. A tervek szerint legalább tizenkét ilyen repülőgépet szereznek be, amelyek hagyományos és nukleáris fegyverzet szállítására egyaránt képesek.

A londoni kormányfői hivatal közleménye szerint az F-35A repülőgépek hadrendbe állításával Nagy-Britannia csatlakozik a NATO kettős képességű harci gépekből álló légi nukleáris csapásmérő kapacitásához.

A repülőgép-beszerzés bejelentését megelőzően a brit kormány közzétette új nemzetbiztonsági stratégiai helyzetértékelését, amely megállapítja, hogy

ismét növekszik Nagy-Britannia és szövetségesei nukleáris fenyegetettsége.

Az 55 oldalas tanulmány szerint e fenyegetés elhárítása valószínűleg összetettebb feladat lesz, mint a hidegháború idején volt, mivel jelenleg több ország rendelkezik a korábbinál nagyobb nukleáris arzenállal, miközben a nemzetközi fegyverzetkorlátozási rendszerek nem tudtak lépést tartani ezzel a fejleménnyel.

Címlapkép forrása: MTI/EPA/Andy Rain

Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

Ez is érdekelhet