
Emmanuel Macron francia elnök londoni állami látogatásának utolsó napján, csütörtökön találkozott Keir Starmer brit kormányfővel a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban, ahol aláírták az új nukleáris együttműködési deklarációt.
A londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a megállapodás precedens nélküli együttműködést indít el a nukleáris elrettentés területén a két ország között. Bár mindkét ország nukleáris arzenálja továbbra is független marad,
a dokumentum első alkalommal rögzíti, hogy ezek bevetését a két kormány koordinálhatja.
A deklaráció értelmében mindkét ország nukleáris képességeit bevethetik olyan ellenfelekkel szemben, amelyek akár Nagy-Britannia, akár Franciaország létfontosságú érdekeit veszélyeztetik.
A brit védelmi tárca közleménye hangsúlyozza, hogy Európában kizárólag Nagy-Britannia és Franciaország rendelkezik nukleáris fegyverzettel, és ez az elrettentő potenciál jelentősen hozzájárul a NATO és az euro-atlanti térség biztonságához.
Nagy-Britannia jelenlegi hadászati nukleáris ütőerejét négy Vanguard osztályú tengeralattjáró képviseli. Ezek egyenként 16 Trident rakétával szerelhetők fel, és minden rakéta nyolc nukleáris robbanófejet hordozhat.
A brit kormány nemrég bejelentette, hogy nukleáris fegyverek hordozására is alkalmas F-35A harci repülőgépeket vásárol. A tervek szerint legalább tizenkét ilyen repülőgépet szereznek be, amelyek hagyományos és nukleáris fegyverzet szállítására egyaránt képesek.
A londoni kormányfői hivatal közleménye szerint az F-35A repülőgépek hadrendbe állításával Nagy-Britannia csatlakozik a NATO kettős képességű harci gépekből álló légi nukleáris csapásmérő kapacitásához.
A repülőgép-beszerzés bejelentését megelőzően a brit kormány közzétette új nemzetbiztonsági stratégiai helyzetértékelését, amely megállapítja, hogy
ismét növekszik Nagy-Britannia és szövetségesei nukleáris fenyegetettsége.
Az 55 oldalas tanulmány szerint e fenyegetés elhárítása valószínűleg összetettebb feladat lesz, mint a hidegháború idején volt, mivel jelenleg több ország rendelkezik a korábbinál nagyobb nukleáris arzenállal, miközben a nemzetközi fegyverzetkorlátozási rendszerek nem tudtak lépést tartani ezzel a fejleménnyel.
Címlapkép forrása: MTI/EPA/Andy Rain
Három hét kellett az Otthon Startnak: ismét pörög az ingatlanpiac
Minden jel arra mutat, megindult az élénkülés.
Ezek most a legjobb befektetések a magyar tőzsdén
Csokorba szedtünk néhány hazai papírt.
Ünnepelnek az oroszok: azt mondják, letarolták az ukrán védelmet Mirhorádnál
Katasztrófális összeomlás még talán nincs, de tény, hogy haladnak az oroszok a szektorban.
Micsoda? 100 milliós hitelösszeg, három lakás egyszerre? – Ez is lehetséges az Otthon Start Programban
Vannak kiskapuk, az élelmesek ki fogják őket használni.
Milliárdos atomalku a szomszédban: amerikai óriáscég építi fel az új szlovák atomerőművet
Közel lehet a megállapodás.
Háborús tervek készülnek Európa fővárosaiban? Az oroszok nagyon meg vannak riadva
Lavrov riasztó jeleket lát.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k


Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.