Árfal hasítja ketté Európát: sürgős megoldásra van szükség
Globál

Árfal hasítja ketté Európát: sürgős megoldásra van szükség

A nyári időszak közeledtével évről évre egyre nagyobb figyelmet kapnak a villamosenergia-piac időszakos anomáliái, különösen a napközbeni túlkínálatból eredő negatív áramáras órák. Ezek nem csupán piaci sajátosságokat tükröznek, hanem mélyebb rendszerszintű kihívásokra is rávilágítanak, amelyek az energiarendszer stabilitását és rugalmasságát egyaránt érintik. Ennek apropóján vizsgáltuk meg, hogy milyen technikai, szabályozási és strukturális kihívásokkal szembesül ma az európai villamosenergia-rendszer.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

A villamosenergia-szektor zöldítésének két kiemelten fontos mozgatórugója a nap- és a szélenergia térnyerése. Azonban a 2024-re kiéleződő kihívásokat vizsgálva megállapítható, hogy a megújuló erőművek folyamatos terjedése

egyre inkább időjárásfüggővé teszi a villamosenergia-kínálatot,

ennek következtében pedig intenzíven növekszik az időszakos piaci anomáliák száma. A nappali időszakban gyakran alakul ki túlkínálat, az esti órákban pedig túlkereslet. Ennek következtében 2024-ben Európa túlnyomó részén többszáz órában került negatív tartományba az áramár, ezen felül a 250 EUR/MWh feletti áramáras órák száma is jelentősen megszaporodott.

Az árak kiegyenlítődését gátolják a határkeresztező kapacitások szűkösségei, így időnként kialakul Európában egy úgynevezett „árfal”. A negatív árak és a környezetvédelmi okok miatti korlátozások egyre nagyobb nyomást helyeznek a Paksi Atomerőmű üzemeltetésére, miközben a hozzá hasonló zsinórtermelő erőművek kiemelten fontos szerepet töltenek be az energiaellátás biztonságában.

Az elemzett piaci anomáliák rávilágítanak arra, hogy a villamosenergia-piac jelenlegi dinamikája számos ponton szabályozói újragondolást igényel. Bár a szélsőséges ármozgások eseti jelenségek, azok hatásai egyértelműen érezhetők a piacon. Az átlagos villamosenergia-árak az elmúlt évek 30-50 EUR/MWh szintjéről jellemzően 70-100 EUR/MWh-ra emelkedtek. A negatív árak legnagyobb elszenvedői értékesítői (termelői) oldalon keresendők. Ezzel szemben a kiugróan magas árak terhét elsősorban a felhasználói oldal viseli.

Talán nem véletlen, hogy egyesek ezt már korábban megénekelték: „220 felett” nemcsak új dimenziók nyílnak, hanem a villamosenergia-piac szereplői is „átértékelik magukban a világot” (Csepregi et al., 1981). Miközben a napközbeni túltermelés idején „valaki kiszáll”, mert a negatív árak miatt leszabályozzák (Paksi Atomerőmű), az esti csúcsok kiemelkedő árainál pedig „valaki elszáll”, mert csak abban az időszakban tud számottevő bevételt termelni (gázturbinás erőművek). A hosszú távon fenntarthatóbb és kiegyensúlyozottabb energiarendszer eléréséhez a szélsőséges helyzetek kezelésére technológiai és gazdasági megoldások egyaránt szükségesek lehetnek (pl. energiatárolók telepítése és a KÁT-rendszer újragondolása).

Anomáliák a villamosenergia-árakban

Az időjárásfüggő erőművek jelentős mértékű térnyerése előtti kiegyensúlyozott keresleti és kínálati viszonyok mára jelentős mértékben felborultak. A nappali termelés naperőművek miatt olyan mértékű, hogy piaci anomáliákat idéz elő. A nappali időszakok túlkínálata így negatív áramárakat eredményez.

A kiugróan alacsony (negatív) áramárak: leginkább olyan időszakokban jelentkeznek, amikor a napos és szeles időjárás együttesen jelentős mértékű megújulóenergia-termelést eredményez, miközben a villamosenergia-fogyasztás viszonylag alacsony. Ekkor a megújulók termelése olyan jelentős, hogy elméleti szinten meghaladná a pillanatnyi fogyasztást. Ekkor a rendszer működésének fenntartása érdekében a „felesleges” energiát

negatív áron értékesítik, hogy ösztönözzék a fogyasztást vagy csökkentsék a termelést.

A nulla vagy negatív áramáras órák száma 2019 és 2024 között jelentős mértékben megemelkedett. A jelenség leggyakrabban olyan országokban figyelhető meg, amelyek nagymértékben támaszkodnak nap- és szélenergiára, például Németországban és Belgiumban.

ESI
A nulla vagy negatív áramáras órák száma az ENTSO-E tagországaiban 2019-ben, illetve 2024-ben (saját készítés, forrás: energy-charts)

A déli országokban, mint Spanyolország vagy Portugália, ritkábban fordulnak elő negatív áramárak, de az árak gyakran elérik a nulla eurós tartományt, különösen napsütéses időszakokban. Ezekben az országokban a dinamikusan alkalmazkodó megoldások (pl. duzzasztógátas vízerőművek, víztározók), valamint a rugalmasan szabályozható termelők (pl. gázerőművek) magas részaránya mérsékli a negatív árak gyakoriságát, a piac kiegyensúlyozza önmagát.

ESI 2
A negatív áramáras órák száma az ENTSO-E tagországaiban 2019-ben, illetve 2024-ben (saját készítés, forrás: energy-charts)

A negatív áramárak kihívásaira adott lehetséges válaszok közé tartozik a megújuló energiaforrások termelésének leszabályozása, időszakos korlátozása, illetve az egyedi árszabás megszüntetése.

Az említetteken felül további lehetséges ösztönző a már említett tárolási kapacitások bővítése, valamint a fogyasztás irányítása (például okosmérők és dinamikus árazási modellek segítségével).

A kiugróan magas áramárak: mivel a megújuló erőművek a nappali termelésből kiszorították a hagyományos, szabályozható erőműveket, így azok olyan időszakban kénytelenek termelni, amikor az időjárásfüggő erőművek nem termelnek (az esti csúcsidőszakban). Rövidebb idő alatt tudnák a beindítással járó fix költségeik fedezéséhez szükséges bevétel jelentős részét megtermelni,

ezért jóval drágábban termelnek ezekben az órákban.

Mindez kiugróan magas energiaárakhoz vezet, hiszen az esti órákban már csak ezek a drágábban termelő erőművek tudnak működni. 2019 és 2024 között jelentős mértékben megemelkedett a 250 EUR/MWh feletti áramáras órák száma. Az energiaellátás ezen új piaci dinamikája különösen kihívást jelent az energiapiaci szereplők számára, akiknek alkalmazkodniuk kell az időszakosan kiugró árakhoz, valamint a rendszerirányítók számára, akiknek biztosítaniuk kell a kiegyensúlyozott és stabil energiaellátást.

A piac kétféle módon tudja organikusan kezelni a kiugróan magas energiaárakat:

  • a kereslet csúcsidőszaki csökkentésével (ehhez időszakos árazásra, illetve egyéb ösztönzők bevezetésére lenne szükség),
  • illetve a kínálat növelésével.

Utóbbi egyrészről szabályozható erőművek (pl. gázturbinák, vízerőművek) telepítésével valósítható meg, amelyek rugalmasan képesek alkalmazkodni a keresleti csúcsokhoz. Másrészről energiatárolási megoldások (pl. akkumulátoros tárolás, szivattyús tározós erőművek) is lehetővé teszik a nappali többlettermelés eltárolását, majd a fogyasztási csúcsok idején történő visszatáplálást.

ESI 3
A 250 EUR/MWh feletti áramáras órák száma az ENTSO-E tagországaiban 2019-ben, illetve 2024-ben (saját készítés, forrás: energy-charts)

Az árfal megjelenése: Amennyiben lokálisan alakulna ki túlkereslet vagy túlkínálat, abban az esetben az európai villamosenergia-piacok megfelelő összekapcsoltsága az árak kiegyenlítődését eredményezné.

A határkeresztező kapacitások és egyes hálózati elemek szűkössége azonban akadályozza a piacok közötti hatékony energiacsere megvalósulását.

Amikor egy országon vagy régión belüli helyi hálózati elemek is szűkösséget okoznak, a lokális túlkínálat vagy túlkereslet nem tud más piacokra eljutni. Ez megakadályozza az egységes európai piac hatékony működését. A határkeresztező kereskedelem célja az lenne, hogy az alacsonyabb árú túlkínálat helyéről energiát szállítson magasabb árú hiányzó piacokra, kiegyenlítve ezzel az árakat. A határkeresztező kapacitások és egyes hálózati elemek szűkössége azonban nemcsak a negatív árak fennmaradásához járulhat hozzá, hanem a kiugróan magas árak kialakulását sem ellensúlyozza, azaz az energiaárak kiegyenlítését jelentősen befolyásolja az egyes országok között.

Fontos azonban kiemelni, hogy

a határkeresztező kereskedelem önmagában nem alkalmas a szélsőséges árak megszüntetésére, ha azok egyszerre több országot is érintenek.

Ha például minden régióban negatív ár alakul ki, az energiacsere nem tudja kiegyenlíteni az árakat – sőt, a szállítás révén akár más piacokon is kialakulhat negatív ár.

Az eltérő termelési szerkezetekkel és infrastrukturális adottságokkal rendelkező országok között időnként jelentős villamosenergia-árkülönbségek alakulhatnak ki, amit részben a fent említett sajátosságok is előidéznek. Bár ezek az árkülönbségek általában csak rövid ideig – akár néhány órán át – tartanak, mégis figyelemfelkeltő hatással bírnak, mivel a rendszer működésének hiányosságaira világítanak rá. Az ilyen árkülönbségek legmarkánsabb megjelenési formája az úgynevezett "árfal", amely az európai villamosenergia-piac egyik időszakos, de kiemelt figyelmet kapó jelensége.

Az "árfal" akkor jön létre, amikor a kontinens különböző régiói között éles árkülönbség keletkezik. Ez különösen jellemző a közép- és délkelet-európai országok, valamint a nyugat-európai országok között, ahol a "fal" nyugati oldalán az árak lényegesen alacsonyabbak, míg a keleti oldalon ezek akár kétszer-háromszor magasabbak is lehetnek. Az árfal megjelenésének legfőbb okai a határokon átívelő hálózati kapacitások szűkössége, valamint a régiók közötti eltérő piaci működési feltételek.

ESI 4
A kialakult különböző árfalak Európában 2024. augusztus 23-án (bal oldali térkép), illetve 2024. december 12-én (jobb oldali térkép), forrás: energy-charts

Az árfal megszüntetésben kulcsfontosságú azon a kritikus hálózati elemek bővítése, ahol a szállító infrastruktúrában szűkület alakul ki (ez egyes esetekben maguk a határkeresztező metszések, más esetekben belső pontokat jelent) a hálózati infrastruktúra fejlesztése minél hamarabb megvalósuljon. A balkáni, illetve a kelet-európai régió jellemzően Magyarországon keresztül kapcsolódhat a hálózat nyugat-európai részével, így a szűkületek feloldása egyes délkelet-európai piaci szereplőknek is gazdasági érdeke lehet.

Az említett hálózatbővítésen felül az energiatárolási technológiák, például az akkumulátorok és a szivattyús tározós erőművek alkalmazása is jelentős szerepet játszhat a piaci egyensúly javításában. Ezek a túlkínálati időszakokban felesleges energiát tárolhatnak, majd a túlkeresleti időszakokban visszatáplálhatják azt a hálózatba. Ezáltal a hálózati infrastruktúra lokális szűkületeinek feloldásához is hozzá tudnak járulni. Továbbá a keresletoldali ösztönzők – mint például a már említett dinamikus árazás – szintén hozzájárulhatnak az árkülönbségek mérsékléséhez.

Következtetés

A villamosenergia-piac negatív árai – különösen a napsütéses időszakokban – jelentős gazdasági nyomást gyakorolnak az atomerőművekre is. Az alacsony, illetve a negatív árak időszakaiban az atomerőművek termelése gazdaságilag nem éri meg, mivel a villamosenergia-értékesítésből származó bevétel alacsonyabb lehet, mint a költségek (negatív árak esetén pedig a bevétel teljes mértékben elmarad). A Paksi Atomerőmű teljesítményének leszabályozása 2024-ben egyre gyakrabban vált szükségessé,

amely gazdasági és üzembiztonsági kockázatokat is hordozhat.

A rendszeres teljesítmény-változtatás hosszú távon növelheti nukleáris biztonság szempontjából fontos rendszerei és rendszerelemei számára a karbantartási igényt, illetve csökkentheti a berendezések élettartamát. Ezen hatások megelőzésének és csökkentésének így jelentős költségvonzata van.

Rendszerszintű megoldási lehetőség kínálati oldalon a meglévő energiatermelő egységek (pl. gázerőművek és energiatárolási lehetőségek, azaz víztározós erőművek és akkumulátorok) bővítése, illetve újak telepítése. Keresletoldali megoldási lehetőség a fogyasztás ösztönzése bizonyos időszakokban (pl. dinamikus árazás, vagy energiatárolás révén). Az említetteken felül a kritikus hálózati elemek (határkeresztező kapacitások, vagy ajánlattételi zónán belüli hálózati elemek) a fejlesztése az árak kiegyenlítődését segítené elő, azaz mérsékelné a negatív és a kiugróan magas árak hatását, ezáltal pedig az árfal kialakulását szüntetné meg.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet