
Az orosz GPS-zavarás állandó jelenséggé vált a Balti-tenger térségében, Észak-Lengyelországban, Dél-Finnországban és Németország egyes részein. A polgári repülőgépek rendszeresen kénytelenek tartalékrendszerekre váltani, súlyosabb esetekben pedig alternatív útvonalakra kényszerülnek vagy megszakítják a leszállást. A Finnair már több mint egy hónapja törölte minden észtországi járatát biztonsági okokból.
A zavarások forrását a NATO-országok a kalinyingrádi katonai létesítményekhez rendelt berendezésekhez kötik (pl. Boriszoglebszk-2). A műveletek legveszélyesebb tényezője kiszámíthatatlanságuk -
a pilóták semmiféle előzetes figyelmeztetést nem kapnak a navigáció elvesztéséről, ami növeli a balesetek kockázatát.
A NATO gyorsan kifejlesztett egy R-mód nevű tartalék navigációs rendszert, amely földi rádiójelzőkkel irányítja a repülőgépeket és hajókat, ha a műholdak nem elérhetőek. A balti és német tisztviselők szerint még ez a rendszer sem elég megbízható egy esetleges baleset megelőzéséhez.
A tengeri közlekedésben is növekvő zavarokat tapasztalnak, a hajók pozíció-meghatározása romlik a Balti-tengeren, főként Kalinyingrád közelében.
A NATO már többször figyelmeztette Moszkvát, hogy ha
kereskedelmi repülőgép vagy utasszállító zuhanna le az orosz zavarás miatt, azt nem balesetként, hanem szándékos eszkalációként kezelnék.
Egy ilyen incidens - a fenyegetés szerint - valamilyenfajta NATO-választ váltana ki, habár feltételezhető, hogy még ez sem torkollna azonnali nyílt háborúba. Az első lépés valószínűleg közvetett nyomásgyakorlás lenne: azonnali katonai segélynövelés Ukrajnának, beleértve az eddig visszatartott rendszereket, a nyugati védelmi termelés fokozását, és esetleg Ukrajna aktív támogatását az orosz repülőgépek, rakéták és drónok lelövésében.
Súlyosabb esetben - esetleg több száz ember halálával járó baleset esetén - a NATO közvetlenebb úton is eljárhat, potenciálisan célba véve Kalinyingrád zavaróberendezéseit kibertámadásokkal, titkos szabotázsakcióval, vagy
végső esetben közvetlen katonai beavatkozással az orosz GPS-zavaró fenyegetés megszüntetésére.
Az elemzés megjegyzi, Moszkva stratégiája éppen erre irányul: a GPS-zavarások, hibrid támadások és szabotázsakciók célja, hogy kiprovokálja a balti államok első csapását. Ha egy ország, mint Észtország vagy Lengyelország, önállóan lépne fel az orosz rendszerek ellen, akkor megkérdőjeleződhetne az 5. cikkely, és a kölcsönös védelmi támogatás lehetősége.
Ez a kétértelműség megosztaná a NATO egységét, lehetővé téve Oroszország számára, hogy elszigetelten kezelje a kisebb országokat.
A Kreml célja, hogy tesztelje a nyugati vörös vonalak határait anélkül, hogy maga lépné át azt, abban bízva, hogy valaki más fogja megtenni ezt a túloldalon.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Több órára leállt Elon Musk Starlink-rendszere: azonnal veszélyjelzés érkezett Ukrajnából
A frontvonalon is megérezték a hibát.
Durva visszaesés a Volkswagennél, borús jövőképet festett a cég
Visszavágta előrejelzését a vállalat.
Kimondták a mítoszromboló tudósok: valójában ennyi lépést kell tenni egy nap
Az egészségünk érdekében.
Nagyot drágultak az ingatlanok vidéken, a lakások feléért már 50 milliónál is többet kérnek
A lakások stabilan egynegyedét veszik meg elsőlakás-vásárlók.
Fájdalmas döntést hozott a Raiffeisen az orosz peres ügye miatt
Leírják az 1,2 milliárd eurós követelést a Rasperiával szemben.
Itt a megállapodás: több milliárd dollárhoz juthat a sokat szenvedett ország
Már csak az igazgatóságnak kell rábólintania.
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.