Ez aztán a váratlan: a feltörekvő nagyhatalom hamarosan nekiugorhat a saját hatodik generációs lopakodó vadászgépének
Globál

Ez aztán a váratlan: a feltörekvő nagyhatalom hamarosan nekiugorhat a saját hatodik generációs lopakodó vadászgépének

Portfolio
Dr. Kota Harinarayana, az indiai Tejas harci repülőgép főtervezője szerint India technológiailag készen áll a saját hatodik generációs vadászgépe kifejlesztésére.
Az AI-forradalom legnagyobb innovációiról és a digitális transzformációról is szó lesz a Portfolio november 25-ei AI & Digital Transformation rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!

Ha a kormány úgy dönt, hogy egy teljes méretű, pilóta nélküli hatodik generációs vadászgépet vásárol, technológiailag készen állunk

– mondta el a mérnök egy interjú során.

A fejlesztő szerint a fejlesztés egy olyan járművön alapulna, amely mindössze egyetlen szárnyból álló platformot jelentene. Dr. Harinarayana szerint az ilyen típusú repülőgépekről hiányoznak a hagyományos függőleges és vízszintes vezérsíkok ezért a repülés ezekkel igen nehéz feladatot jelent. Az indiai tervező szerint viszont a felemelkedő nagyhatalomban már megoldották ezt a technológiai a kérdést, lényegében utalva ezzel, hogy áttörést értek el a szükséges aerodinamikai és repülésstabilizáló rendszerek fejlesztésében.

Az interjúban nem nevezték meg a konkrét projektet, amelyről jelen esetben szó lehet, ám a lap megjegyzi, hogy egyértelműen a Ghatak nevű pilóta nélküli harci jármű (UCAV) kifejlesztésére törekvő programról lehet szó. Ezt az Indiai Repülésfejlesztési Ügynökség (ADA) és a Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezettel (DRDO) karöltve viszi. Az előzetes információk szerint a Ghatak egy lopakodó platformot takar, amely autonóm csapásmérő képességekkel lesz felszerelve. Azt viszont még nem tudni egyelőre, hogy a későbbiekben majd ez a prototípus szolgálhat-e alapjául az indiai légierő első saját fejlesztésű hatodik generációs vadászgépének. Egy ilyen járműnek sokkal több, és modernebb technológiával kell rendelkeznie, így például a teljes spektrumú lopakodásban, a fejlett érzékelőkben, valamint a mesterséges intelligenciában. Fontos elem, hogy opcionálisan az emberi pilóta által irányított jármű sem zárható ki.

India az elmúlt években igyekszik felzárkózni a hadiipari képességek terén is a legnagyobb fegyvergyártó hatalmakhoz, Harinarayana erről is beszélt korábban az Economic Timesnak. A felemelkedő hatalom a világ legnagyobb fegyverimportőrei közé tartozik, a védelmi képességei jelentős része a külföldi vásárlásoktól függ, ezt viszont nem tartotta kellően versenyképesnek a legnagyobb riválisokkal szemben. Újdelhi korábban már a saját ötödik generációs vadászgépek kifejlesztését is meghirdette, ez a program az AMCA nevet viseli, várhatóan a 2030-as évektől várható a sorozatgyártásuk.

A hatodik generációs járművek egy újabb évtized várakozást jósolnak, a tervek szerint valamikor a 2040-es években gurulhatnak le az első szériák a futószalagról.

Címlapkép forrása: Ministry of Defence India via Wikimedia Commons

Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

Ez is érdekelhet