Magyarország szomszédja olyan légvédelmi rendszert vásárol, amelyet a világ egyik leghatékonyabb hadseregében használnak
Globál

Magyarország szomszédja olyan légvédelmi rendszert vásárol, amelyet a világ egyik leghatékonyabb hadseregében használnak

Portfolio
Románia több mint 2,3 milliárd dollár értékben szerzi be a Rafael Advanced Defense Systems Spyder légvédelmi rendszerét, amely drónok és cirkálórakéták ellen is védelmet nyújt - írta a Breaking Defense.

A román Nemzetvédelmi Minisztérium Fegyverzeti Főigazgatósága hétfőn jelentette be, hogy július 18-án megállapodás született a helyi CN Romtehnica SA vállalat és az izraeli Rafael között. A Rafael szóvivője ma megerősítette, hogy a kiválasztott rendszer a Spyder légvédelmi rendszer. A megállapodás három szerződésből áll, amelyek hat integrált légvédelmi rendszert fednek le. A beszerzés hét évet ölel fel, az első két rendszer a szerződés aláírását követő három éven belül érkezik meg Romániába. A NATO-követelményekkel kompatibilis rendszer a drónok és cirkálórakéták elleni védelemre is alkalmas.

A minisztérium közlése szerint a szerződés tartalmaz továbbá képzési, oktatási és szimulációs rendszert a kezelők ellenőrzésére és értékelésére, hat SHORAD és hat VSHORAD rendszert, beleértve a lőszereket, a képzést és a logisztikai támogatást is.

Ionut Moșteanu román védelmi miniszter július 10-én már említette a döntést. A Defense Romania szaklap szerint a miniszter párhuzamot vont „a világ egyik legismertebb és leghatékonyabb légvédelmi rendszerével, amelyet Izrael használ. Ez a Vaskupola, amelynek a Rafael is része”. Az izraeli Globes szerint „a románok rövid és ultra-rövid hatótávolságú Spyder rendszert szereznek be a fejlett Python 5 rakétákkal, amelyek hatótávolsága körülbelül 20 kilométer”.

Az izraeli légvédelmi rendszerek egyre nagyobb figyelmet kapnak Európában, miután Németország beszerezte Izrael Nyíl (Arrow) légvédelmi rendszerét, Finnország pedig szerződést írt alá a Rafael által gyártott Dávid Parittyája (David's Sling) beszerzéséről.

Románia az ukrajnai háború 2022-es kezdete óta számos új védelmi rendszert szerez be. Korábban, 2023 márciusában elektro-optikai és elektronikai hadviselési képességeket vásárolt az Elbit Systems-től, a Rafael pedig 2023 júliusában mutatta be BNET taktikai kommunikációs rendszerét Romániában.

A címlapkép illusztráció, a vietnámi Spyder rendszer látható rajta. Címlapkép forrása: Đức Thịnh via Wikimedia Commons

Ricardo

Kolnai, utópia, ChatGPT

Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te

Holdblog

New York, te kommunista...

Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New

Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet