
A Science Advances folyóiratban megjelent friss tanulmány szerint a Yale Egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy a COVID-19-et okozó SARS-CoV-2 vírus kiválthat-e olyan elváltozásokat az agyban, amelyek az Alzheimer-kórra jellemzőek. A kutatás azt vizsgálta, hogy kialakulhat-e amiloid béta felhalmozódás, amely az Alzheimer-kór egyik legfőbb jellemzője, és amely különféle neurológiai tünetekhez, például „agyi ködhöz” vezethet.
Egyre több bizonyíték mutat arra, hogy a COVID-19 és az úgynevezett agyi köd között kapcsolat van
– mondta Brian Hafler, a Yale Orvostudományi Kar docense, a kutatás vezetője. Az agyi köd, vagyis a gondolkodás és koncentráció zavara, gyakori tünet COVID-19 után, és hasonló problémák jelentkeznek az Alzheimer-kórban is.
A kutatók olyan retinaszövetből létrehozott organoidokat (miniatűr szervmodell) vizsgáltak, amelyek genetikailag hasonlítottak az Alzheimer-kóros betegekéhez. Megfigyelték, hogy ezekben a mintákban is jelen van az amiloid béta, ami azt mutatja, hogy a retina – mivel könnyen hozzáférhető – egyfajta „ablakot” jelenthet az agyban zajló folyamatok vizsgálatára.
Fontos megállapítás volt az is, hogy
a SARS-CoV-2 képes bejutni a retina sejtjeibe,
különösen két fehérje (NRP1 és ACE2) segítségével, amelyeket a vírus az idegsejtek megfertőzésére használhat.
Amikor a kutatók a retinamintákat a vírus tüskefehérjéjének tették ki, azt tapasztalták, hogy megnőtt az amiloid béta szintje. Hasonló eredményeket találtak olyan COVID-19-ben elhunyt emberek retinájában is, akiknek korábban nem volt demenciájuk: ezekben a mintákban ugyanúgy megemelkedett az amiloid béta szint, mint az Alzheimer-kóros betegek esetében.
A jó hír, hogy ez a folyamat visszafordíthatónak bizonyult.
Amikor a kutatók NRP1-gátlót adtak a mintákhoz, az amiloid béta felhalmozódás csökkent. „Ez azt jelzi, hogy az NRP1 gátlása lehetséges célpont lehet a jövőbeni terápiákban” – mondta Hafler.
A tanulmány egy másik fontos felismerése, hogy megerősíti az úgynevezett „amiloid béta antimikrobiális hipotézist”. Ez azt feltételezi, hogy az amiloid béta nem csupán káros lerakódás, hanem része lehet a szervezet természetes védekezőrendszerének, amely a vírusfertőzések ellen próbál védekezni.
A Yale Egyetemen jelenleg is zajlanak klinikai vizsgálatok annak kiderítésére, hogy a SARS-CoV-2 fertőzés hosszú távon növeli-e az Alzheimer-kór kockázatát, illetve hogy ezt időben elkezdett kezeléssel megelőzhető-e. Hafler szerint a végső cél az, hogy megakadályozzák a COVID-19 hosszú távú neurológiai hatásait, és olyan gyógyszereket fejlesszenek, amelyek képesek beavatkozni ebbe a folyamatba – például az NRP1-gátlók vagy más vírus-gazda kölcsönhatásokat befolyásoló szerek segítségével.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
