Jelentős volumennövekedés
2015-ben jelentős mértékben, mintegy 60%-kal nőtt a kereskedelmi ingatlanok piacán lezárt befektetési tranzakciók összvolumene. Az év első felében közel 300 millió eurót költöttek a befektetők magyar ingatlanokra, az év közepét követően pedig a nagyobb értékű ügyletek kerültek fókuszba. A teljes éves befektetési érték meghaladta a 740 millió eurót.
A jelentősebb befektetési ügyletek közül kiemelhető a TriGranit nemzetközi ingatlanportfoliójának eladása, mely során egy 500 millió eurót meghaladó értékű csomag került a TPG Real Estate-hez (magyar telkek, továbbá lengyel és orosz ingatlanok). Szintén jelentős a Morgan Stanley Real Estate Investing vezette konzorcium tranzakciója (AEW Europe portfoliója); az év egyik legnagyobb értékű megállapodása magában foglalta a MOM Parkot, a West End Business Centert és az EMKE irodaházat, összesen közel 85 ezer négyzetméternyi iroda és kiskereskedelmi területet. A jelzetteken kívül 2015-ben több portfolióértékesítés is történt; elkelt egyebek mellett a Szeged Plaza - Csepel Plaza - Zalaegerszeg Plaza csomag, a Kálvin Center - Duna Office Center - Baross 52 irodaház portfolio, és az Erste Bank ingatlanai (Tabán, Irene és Királyhágó irodaházak).
További, jelentős befektetési ügyletek: Office Garden I. és Premiere Outlets Center (vevő: Lonestar), Infopark E (Magyar Posta Ingatlan Alap - Diófa Alapkezelő), Europolis Park Budapest M1 (Prologis). 2015-ben több fejlesztésre alkalmas telek is eladásra került, a fejlesztési ingatlanok - és előkészített projektek - keresettsége pedig 2016-ban várhatóan tovább erősödik.
Erős kereslet, csökkenő hozamok
A befektetési ingatlanok hozamszintje az év során nem változott számottevően, a kiemelt befektetési volumen hatására sem. A portfolióértékesítések és a nagyértékű tranzakciók arányának növekedése miatt ugyanakkor, egyes részpiacokon enyhe hozamráta-csökkenés volt megfigyelhető. Modern, prémium bérirodák esetében a megtérülési mutató 7-7,25% körül alakul, ami mintegy 25 bázispontos csökkenést jelent az előző évhez képest. A logisztikai célú ingatlanok piacán továbbra is limitált az eladói szándék, az adott részpiacon 9% körüli hozamszint a jellemző. Nem változott érdemben a kiskereskedelmi célú ingatlanok jellemző megtérülési rátája: a kiemelt - prémium - ingatlanügyletek esetén 7% körüli volt.