Mitől igazán hatékony és munkaerőbarát egy iroda?
Gyere el a Big Office Day-re november 20-án, és fedezd fel a lehetőségeket! Ezen a napon a Groupama Aréna 3 szintjén minden a legújabb irodafejlesztési trendekről fog szólni.
A munkahely-választást befolyásoló legfontosabb tényezők között továbbra is szerepel a fizetés, de a munkahelyi légkör vagy a rugalmas munkavégzés lehetősége is egyre fontosabb. A home office és a távmunka fogalmát ma már senkinek sem kell bemutatni, de azt talán még mindig kevesen hiszik el, hogy ezek a megoldások nemcsak a munkavállalóknak előnyösek. A munkavégzés hatékonyságát is javíthatja, ha mindenki onnan dolgozhat, ahonnan csak szeretne.
Még a fizetésük egy részét is beáldoznák
Az az elképzelés, hogy 9-től 17 óráig dolgozzunk egy sivár irodában, lassan majdnem ugyanolyan elavulttá válik, mint a faxberendezés - olvashatő az idei Globális Munkahelyi Felmérés (Global Workplace Survey) bevezetőjében. Ezt pontosan tükrözik a 15 ezer vállalat részvételével készült nemzetközi felmérés eredményei is, amelyek szerint a megkérdezettek:
- 80%-a két hasonló munkáltatói ajánlat esetén azt utasítja vissza, amelyik nem teszi lehetővé a rugalmas munkavégzést.
- 41%-nak fontosabb az, hogy szabadon megválaszthassa a munkavégzés helyét, mint az, hogy soha ne kelljen túlórázni.
Amellett, hogy egyre többen várják el a rugalmasságot a munkavégzés idejét és helyét illetően, egy 2016-os amerikai kutatás szerint az átlag munkavállaló akár 8%-kal alacsonyabb fizetéssel is beérné, ha cserébe dolgozhat otthonról.
Magyarországon is hasonlóan alakulnak az igények: a Work Force tavaly decemberi kutatásában a megkérdezett fiatalok 48%-a már csak olyan munkahelyet keres, ahol megengedett a távmunka vagy az otthoni munkavégzés, de az idősebb generáció számára is vonzó a rugalmasság.
Nem is otthonról, hanem bárhonnan?
A legtöbb szellemi munkakörnél megoldható az otthoni munka, persze előre meg kell tervezni ennek a mikénjét. A témában végzett kutatások alapján megéri; egy 2015-ös tanulmány szerint például az intenzíven ellenőrzött telefonos ügyfélszolgálatok esetében is. Egy NASDAQ-on jegyzett, 16 ezer munkavállalót foglalkoztató kínai utazási iroda kísérleti jelleggel bevezette az otthoni munkavégzés lehetőségét a telefonos ügyfélszolgálatos kollégák körében, és meglepődve tapasztalták, hogy a 9 hónapos időszak alatt az otthonról dolgozók körében átlagosan 13%-kal növekedett hatékonyság. Kevesebb szünetre volt szükség, ritkábban mentek táppénzre, illetve megnövekedett a percenként fogadott hívások száma a nyugodtabb munkakörnyezet miatt. Az eredményeket látva a cég kiterjesztette az otthoni munkavégzés lehetőségét minden dolgozójára.
Az igazán innovatív cégek azonban már teljesen a munkavállalóikra bízzák, hogy honnan dolgoznak, és azt sem várják el, hogy adott városban tartózkodjanak. A WFA (Work from Anywhere) munkavégzés hatását vizsgálta a Harvard Business School új tanulmánya, amely az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalának (USPTO) ügyvivői körében elindított programmal foglalkozik. Amellett, hogy a vizsgált csoport teljesítménye 4,4%-kal emelkedett a munkavégzés minőségének megtartása mellett, kiderült, hogy a programban résztvevő dolgozók közül többen olyan környékre költöztek, ahol olcsóbb a lakhatás. Különösen jellemző volt ez a nyugdíjhoz közelebb álló alkalmazottakra: szívesen választottak más, a nyugdíjasok által kedvelt területeket.
A földrajzi hely szabad megválasztásának fontos előnye, hogy a munkavállalók a munkahelyüktől függetlenül telepedhetnek le. Ez hazánkban megoldást jelentene a növekvő munkaerőpiaci szakadékra, aminek következtében az ország egyes pontjain a munkaerőhiány, míg máshol a munkanélküliség okoz problémát.
Lemaradni kockázatos
A fenti bizonyítékok ellenére a cégvezetők közül még mindig sokan tartanak attól, hogy ha nincsenek fizikailag jelen a munkavállalók, akkor nem végzik lelkiismeretsen a munkájukat, vagy könnyen privát ügyeikre terelődik a figyelmük. Ezenkívül az időben és földrajzilag kötetlen munkavégzés lehetőségének megteremtése rengeteg kihívás elé állítja a kis- és nagyvállalatokat egyaránt.
- Hogyan kell felkészíteni a vezetőket és a munkavállalókat?
- Milyen szabályokra van szükség?
- Milyen infrastruktúra biztosítja a problémamentes működést?
- Hogyan ellenőrizhető a hatékonyság?
- Adatvédelmi szempontból hogyan kell felkészülni?
Azok, akik ezektől tartva nem lépnek, nemcsak azt kockáztatják meg, hogy lemaradnak a munkavállalókért folytatott versenyben, hanem a rugalmas munkavégzési formák más előnyeit sem tudják kihasználni.
A 21. században számos innováció segíti a hatékonyság növelését, miközben az elvárásokat jelentősen átalakítják az olyan trendek is, mint a wellbeing vagy az otthoni munkavégzés. Nehéz ezeknek megfelelni, és igazán jól kiaknázni a bennük rejlő lehetőségeket, nem is feltétlenül anyagi okok miatt, hanem azért, mert kevés az információ. Ez hívta életre a Big Office Day-t, ahol 1 napon keresztül minden a legújabb irodafejlesztési trendekről és megoldásokról fog szólni november 20-án a Groupama Aréna 3 szintjén. A kiállításhoz számos szakmai kísérőrendezvény is tartozik, köztük a Big Office Day Konferencia, ahol a legjelentősebb cégek vezetői és szakértői osztják meg tudásukat és tapasztalataikat.
A cikk saját szolgáltatást népszerűsít.
A Big Office Day-ről bővebb információkért kattints ide, vagy kövesd a Facebook-eseményt.