A kiskereskedelmi és az ipari ingatlanok esetében is arról kérdeztük a szakértőket, hogy mit gondolnak a mostani bérleti díjakról és hozamokról, valamint mire számítanak a budapesti piacon a következő 12 hónapban. Több mint tíz válaszadó alapján az alábbi eredmények születtek.
Kiskereskedelmi ingatlanok
Budapesti számok
A kiskereskedelmi ingatlanok hozamaival és bérleti díjaival meglehetősen ritkán foglalkozunk, noha a járvány ezt a szektort is erősen érintette. A megkérdezett szakértők szerint a fővárosi bevásárlóközpontokban jelenleg 6,00-6,25 százalékos hozamszintekkel találkozhatunk és 12 hónap múlva is hasonló, 6,25 százalék körüli érték várható.
Ami a bérleti díjakat illeti, a bevásárlóközpont elhelyezkedése vagy akár a bevásárlóközponton belül az adott üzlethelyiség elhelyezkedése is nagyon sokat számít. Erre utalnak a szakértői válaszok is, melyek szerint Budapesten 20-90 euró közötti négyzetméterenkénti havi bérleti díjakkal lehet találkozni. A prémium bevásárlóközpontokban a kedvezőbb elhelyezkedésű üzletekben inkább az utóbbihoz, míg a rosszabb fekvésűeknél az előbbihez közelítenek a számok.
A bevásárlóközpontok mellett önálló kategóriát képviselnek a belvárosi bevásárlóutcák, a "high street"-ek is, ahol a plázáknál valamivel alacsonyabb, 5,75-6,00 százalékközötti hozamszintet becsülnek a szakértők. Jövő ilyenkorra viszont valamivel magasabb, 6,00-6,25 százalékot vetítenek előre. A bérleti díjak szintje itt is elhelyezkedéstől függ, jellemzően 60-100 euró között alakul havi szinten négyzetméterenként, egy év múlva várhatóan valamivel alacsonyabb lesz ennél.
Mi a helyzet vidéken?
A vidéki bevásárlóközpontok esetében jellemzően most is 7,75-8,25 százalékos hozamok mérhetők, és ez a következő egy évben sem fog érdemben változni, miközben a bérleti díjak átlagos szintje 8-20 euró között alakul.
Összességében a kiskereskedelmi szektort mind Budapesten, mind vidéken erősen sújtotta a járvány. A turizmus visszaesése elsősorban a belvárosi, már említett "high street"-eket érintette, de a többi üzletágban is jelentős volt a visszaesés, különösen a szabadidős vagy ruházati termékeket kínáló üzleteknél. Érdemi fejlesztések a korábbi plázastop törvény miatt az elmúlt években nem valósultak meg, idén azonban ez Etele Plaza-val bővülhet a budapesti piac.

Ipari ingatlanok
A fenti kérdéseket feltettük az ipari, logisztikai ingatlanokra vonatkozóan is. Itt a logisztikai big box -ok esetében jelenleg 7,00 százalék körüli hozamszintet, 12 hónap múlva pedig 6,75-7,00 százalék körüli hozamszintet prognosztizálnak a szakértők. Végül a city logisztika esetében jelenleg 6,00-6,25, egy év múlva pedig 6,25-6,50 százalékos hozamok várhatók. A bérleti díjakra itt külön nem kérdeztünk rá, de a tavaly év végi Property Investment Forum 2020 konferencián a városszéli raktáraknál 4,5-5 euró közötti, míg a city logisztikánál 5-6 euró közötti értékeket említettek a szakértők.
Az ipari ingatlanok piacán egyébként kimagasló most az aktivitás, a csőben lévő fejlesztések és a piacra lépő szereplők száma is erős emelkedést mutat. A rekordalacsony üresedési ráták a következő években emelkedhetnek valamelyest, de elmondható, hogy a járvány hatására tovább növekvő e-kereskedelem térnyerése a logisztikai fejlesztések mennyiségi növekedését fogja eredményezni.
Címlapkép forrása: Getty Images