Az építőiparban májusban már 147 ezer regisztrált vállalkozás volt, ebből 84 000 az egyéni, önfoglalkoztató vállalkozás, melyek az utóbbi években meghatározóan a KATA adta adókedvezmény miatt alakultak ki. Jellemző az építőiparban, hogy amikor ezek a vállalkozások elérik a 12 millió Ft/év bevételi határt, akkor a vállalkozók a családtagok nevére újabb vállalkozói igazolványt állítanak ki. Az ÉVOSZ szerint ez azért problémás, mert közben további szakember, referencia, tőkeerő, újabb vállalkozói ismeret nem jelenik meg.
A szakszövetség arról is bszámolt, hogy sok helyen már csak akkor foglalkoztatnak valakit, ha kiváltja a KATÁ-s vállalkozói lehetőséget, mert így sokkal kedvezőbb a foglalkoztatónak, hiszen semmilyen adót/járulékot nem kell fizetnie a dolgozó után. Az ÉVOSZ szerint az ilyen KATA adózású vállalkozásokat mindenképp indokolt lenne a rendszerből kiszűrni, de a kezdő vállalkozásoknál nagy szükség lenne rá továbbra is.
A legjobb megoldás egy árnyalt konstrukció lenne, ahelyett, hogy a negatív folyamatokat előtérbe állítva teljes egészében megszüntetik.
A KATA-nak az ÉVOSZ véleménye szerint úgy kellene fentmaradnia, hogy az adózás választhatósági kritériumai között nagyobb nyomatékkal jelenjenek meg a valós vállalkozást alátámasztó feltételek. Az eddigi kritériumokon túl, ilyen lehet a vállalkozói ismeretekről szóló vizsgakövetelmény, a minimális tőkeerő a vállalkozás elindításához, az elvárt éves eredmény, a tevékenység végzéséhez szükséges közvetlen jogosultság megléte.
Címlapkép: Shutterstock