A közbeszerzésekről szóló törvény szerinti építési beruházások során rendes üzleti kockázatnak minősül azon költségnövekmény, amelynek mértéke nem haladja meg a szerződés teljesítése során felhasznált, az orosz–ukrán háború okozta áremelkedéssel érintett építőanyagok és beépítésre kerülő építőipari termékek piaci áremelkedésének azon együttes mértékét, amellyel az ajánlattevő a szerződés megkötésekor számolhatott.
Az áremelkedéssel érintett építőanyagok és termékek listáját Lázár János, építésgazdaságért felelős miniszter, rendeletében teszi közzé. A költségnövekedés mértékéről, valamint az áremelkedéssel érintett építőanyagok és termékek költségének mértékéről a miniszter, kérelemre szakvéleményt ad.
A 2022. február 24. napjáig megkötött építési beruházási szerződések esetén a nyertes ajánlattevő kezdeményezheti a szerződés módosítását, ha az érintett szerződés alapján lefolytatandó valamennyi műszaki átadás-átvételi eljárás lezárására még nem került sor.
A szerződés módosítása a rendes üzleti kockázat mértékét meghaladó költségnövekmény esetén kezdeményezhető.
A nyertes ajánlattevő által az ajánlatkérőhöz benyújtott szerződésmódosítási kezdeményezés tartalmazza az áremelkedéssel érintett építőanyagok és termékek megjelölését, azok mennyiségét, illetve azokra az ajánlatadás során számolt költség mértékét. Emellett az árazott költségvetés figyelembevételével, továbbá a szerződésmódosítás keretében érvényesíteni kívánt többletköltséget.
Ha a rendes üzleti kockázat körébe tartozó költségnövekedés más módon nem igazolható, az ajánlatadáskori költség mértékét az ajánlatkérő megkeresése alapján az építésgazdaságért felelős miniszter szakvéleményben határozza meg.
Nem minősül indokolatlan kockázatátvállalásnak az ajánlatkérő részéről, ha a szakvéleményben meghatározott, a rendes üzleti kockázat mértékét meghaladó költségnövekedés legfeljebb 50 százalékát átvállalja, ami az eredeti szerződéses érték 15 százalékát nem haladhatja meg. Az átvállalt költségnövekedés nyertes ajánlattevő részére történő megfizetésére:
- 2024. június 30. előtti teljesítési véghatáridejű szerződések esetében egy alkalommal, a végszámlakiállításakor van lehetőség,
- 2024. július 1. napját követő teljesítési véghatáridejű szerződések esetén egy részszámlában és a végszámlában van lehetőség, amely esetben a részszámla kiállításának feltétele a kivitelezési munkák legalább 50 százalékos teljesítési készültsége.
A rendelet rendelkezései a hatálybalépését megelőzően megindított közbeszerzések eredményeként, a rendelet hatálybalépése - azaz 2023. január 25. - előtt megkötött szerződésekre is alkalmazhatók.
Címlapkép forrása: Getty Images