A fenntarthatóság egyre nagyobb prioritást élvez az építőipari beruházásoknál Magyarországon is. A minősítési folyamat során olyan szempontokat vizsgálnak, mint a menedzsment, az épületben tartózkodók egészsége és jólléte, az épület energia- és vízfelhasználásának hatékonysága, a fenntartható közlekedési eszközök infrastruktúrájának kiépítése, a fenntartható anyaghasználat, a szelektív hulladékkezelés, a telekhasználat és ökológia, valamint a szennyezésmegelőzés.
A MOL Campus toronyházának építése során az építési hulladék 98%-át sikerült újrahasznosítani, a felhasznált anyagok több mint 23%-a újrahasznosított anyagból készült, a felhasznált ragasztó- és tömítőanyagok, festékek, bevonatok és padlószerkezetek pedig kivételesen alacsony károsanyag-kibocsátását laboratóriumi vizsgálatokkal igazolták, majd a megvalósult épületben helyszíni mérésekkel is ellenőrizték, hogy a lehető legegészségesebb beltéri levegőminőséget biztosítsák az épületben dolgozóknak.
Az épület éves hűtés-fűtés energiafogyasztásának körülbelül 40%-át fedezi a talajszondás hőszivattyús rendszer, továbbá a tetőn elhelyezett napelemekkel az éves fogyasztás 5-6%-a megtakarítható, a maradék villamosenergia igényt pedig 100%-ban zöldenergia forrásból vásárolják. Emellett a területre hulló esővíz 100%-át is helyben kezelik, egy részét a telken kialakított zöldfelületek szívják fel, a többit pedig az épület pincéjében gyűjtik össze, majd öntözésre és az épületben kiépített szürkevízhálózat segítségével WC-öblítésre használják.
Címlapkép forrása: Stiller Ákos / Portfolio