Hatalmas összegű tőkebefektetéshez jutott a magyar-amerikai Transcend nevű cég. Az infrastrukturális beruházások területén megoldásokat nyújtó vállalat tervezőszoftvere, a Transcend Design Generator (TDG) teljesen automatizálja a kritikus infrastrukturális eszközök tervezését, lehetővé téve a közműszolgáltatók számára, hogy csökkentsék a tervezési költségeket és időtartamokat, és előtérbe helyezzék az innovatív és fenntartható technológiák használatát.
A TDG integrálja a folyamat-, mechanikai-, elektromos- és építőmérnöki számításokat és döntéseket, hogy automatikusan előzetes mérnöki terveket készítsen különféle víz- és villamosenergia-infrastruktúra-projektekhez.
A TDG által elkészített dokumentumok közé tartoznak többek között a 3D BIM modellek, az ökológiai lábnyom becslések, a szükséges berendezések listái, valamint az üzemeltetési és tőkeköltség-számítások. A vállalatnak most a szennyvíztelepekre, az ivóvíztelepekre és az elektromos állomásokra van kész megoldása, melynek szoftvere az infrastrukturális tervezés területén nyújt egy új automatizált megoldást.
A világ az előzetes tervezés automatizálása felé halad, de gyorsabban kell haladnunk a zöld infrastruktúra következő generációja megépítésével is, ha meg akarjuk oldani a klímaválságot. Normál esetben egy ilyen nagy infrastrukturális beruházás elsődleges tervezési folyamata 200-1500 mérnöki munkaórát igényel, számos különböző mérnöki terület bevonásával.
A Transcend ezt olyan szinten képes automatizálni, hogy 1 mérnök 1 óra alatt meg tud adni minden input adatot és a szoftver pár órán belül 5 különböző kezdeti tervet is elkészít ezek alapján,
azaz rengeteg munkaóra megspórolható és sokkal gyorsabban képesek a tervező cégek árajánlatokat leadni és így elnyerni.
A 20 millió dollárnyi tőkebevonással a Transcend további növekedést tud elérni azokon a piacokon ahol már jelen van, illetve tervezik a szoftver iparágra szabását további infrastruktúra területekre is. Azzal, hogy az Autodesk is befektetővé vált a cégben, számos új piaci lehetőség is megnyílt. A vállalat a tőkével szeretné elérni a gyors növekedést, illetve az újabb infrastruktúra területekre is megnyitni a szoftvert és így exponenciális növekedést elérni. A jövőben szóba jöhető új infrastrukturális iparágak közé például az adatközpontok, a veszélyeshulladék-telepek és az egyéb energiaüzemek tartoznak.
A cég fejlesztői csapata, mintegy 60 fő, Magyarországon dolgozik. Az értékesítés és a menedzsment amerikai központtal, New Jerseyben történik, ott jelen pillanatban 15 fő képviseli a céget.
A mostani tőkebevonás újabb növekedésre ad lehetőséget, tovább bővül mindkét országban a munkavállalók száma.

"A Vespucci Partners Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt Alap a korai fázisban a cég első és egyetlen befektetője volt. A mostani tőkebevonásnál sikerült sikerült exitet realizálniuk, pozitív hozammal, mindössze 3 és fél év után" - mondta el a Portfolio-nak Sohajda Júlia, a Vespucci egyik alapító partnere és a Transcend portfólió menedzsere, aki hozzátette, hogy a Transcendet szakmai adatbázisok már “Soonicorn”-ként jelölték meg, jelezve ezzel azt, hogy hamarosan elérheti az unikornis fázist, tehát legalább 1 milliárd dollár lesz a cégértéke.
Címlapkép forrása: Getty Images