Az Európai Parlament és a Tanács közös megegyezést kötött a rövid távú lakáskiadás szabályozásának módjáról, ami az Airbnb, a Booking és az Expedia platformjait is érinti. A megállapodás értelmében azon országokban, ahol ez kötelező, az interneten keresztül ingyenesen vagy arányos díj ellenében lehet regisztrálni a rövid távra kiadott ingatlanokat. A regisztrációs folyamat befejezése után a tulajdonosok egy regisztrációs számot kapnak, amely lehetővé teszi számukra az ingatlan kiadását. Ezáltal a hatóságok képesek lesznek nyomon követni és ellenőrizni az adatokat.
Az online platformoknak garantálniuk kell, hogy a felhasználók képesek legyenek azonosítani az ingatlant weboldalukon a regisztrációs szám alapján. A platformoknak továbbá biztosítaniuk kell, hogy a nyújtott információk hitelesek legyenek; ezt "észszerű", véletlenszerű ellenőrzésekkel kell elérniük. A szabálytalanságok esetén felfüggeszthetik a regisztrációs számot, eltávolíthatják az illegális hirdetéseket a weboldalakról és büntetéseket róhatnak ki azokra a platformokra vagy tulajdonosokra, akik megsértik a szabályozást.
A tagállamok egy egységes felületet hoznak létre, amelyre a nagyobb platformoknak havonta adatokat kell küldeniük a lakáskiadók tevékenységéről (a kisebb platformok mentesülnek e kötelezettség alól).
Kim Van Sparrentak, a javaslat parlamenti felelőse szerint a városok jelentős mértékben küzdenek az illegálisan nyaralási célra kiadott ingatlanokkal, ami "Európa-szerte nyomást gyakorol a városi életminőségre és megfizethetőségre".
Az eddigi tapasztalatok szerint a lakáskiadási platformok nem voltak hajlandók megosztani az adatokat, ami megnehezítette a helyi szabályozás betartását. Ez a jogszabály azonban véget vet ennek és több felügyeleti jogot biztosít a városok számára.
Az ilyen típusú intézményközi megállapodások után mind az EP-nek, mind a Tanácsnak hivatalosan el kell fogadnia a kialkudott szöveget, bár ez általában csak formalitás. A jogalkotóknak viszont sietniük kell, mert jövő júniusban újraválasztják az EP-t, amivel egy nagyobb intézményi átalakulás indul az EU-ban, így elhúzódhat vagy akár kútba is eshet az olyan javaslatok elfogadása, amelyekkel a voksolásig nem végeznek.
Címlapkép forrása: Getty Images