Ez a legnagyobb mértékű csökkenés az elmúlt évtizedben, és már az ötödik egymást követő negyedév, amikor szűkül a lakásépítési hitelezés. Cris deRitis, a Moody's Analytics helyettes vezető közgazdásza szerint a hatások nem feltétlenül jelentkeznek azonnal, de hosszabb távon biztosan érezhetők lesznek.
A kormányzati adatok alapján idén várhatóan 16%-kal csökken a megkezdett lakásépítések száma az Egyesült Államokban. DeRitis szerint a hitelezés lassulása összefügghet a gyenge kereslettel, de a kamatlábak csökkenésével élénkülhet az értékesítés. A szűkös hitelkínálat ugyanakkor korlátozhatja az új lakások építését, ami valószínűleg magas árakhoz vezet.
A lakhatás megfizethetősége kiemelt gazdasági és politikai kérdéssé vált az USA-ban. Kamala Harris demokrata elnökjelölt olyan támogatási programot javasolt, amely akár 25 000 dolláros előleget is biztosítana az első lakásvásárlóknak, valamint adókedvezményeket nyújtana az építőknek.
A Federal Reserve felmérése szerint a megkérdezett bankok mintegy harmada szigorította az építési hitelekre vonatkozó feltételeket. Egyetlen bank sem jelezte, hogy növelte volna a lakás- és ingatlanfejlesztőknek nyújtott hiteleket.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ